Seiichi Miyake: kim był genialny japoński wynalazca? Poświęcono mu dzisiejsze Google Doodle

18.03.2019 11:50

18 marca 1967 roku po raz pierwszy zainstalowano najgenialniejszy wynalazek Seiichiego Miyakiego, uznanego japońskiego wynalazcy. Były nim „dotykowe płyty” chodnikowe z charakterystycznymi wypukłościami, ułatwiające poruszanie się po mieście niewidomym. Korzystamy z nich do dziś! Z tej okazji Google poświęciło badaczowi dzisiejsze Google Doodle. Przypominamy najciekawsze ciekawostki o naukowcu!

Seiichi Miyake: kim był genialny japoński wynalazca? Poświęcono mu dzisiejsze Google Doodle fot. Google

Seiichi Miyake

Kim była postać, której poświęcono dzisiejsze (18.03.2019) Google Doodle? Seiichi Miyake, japoński wynalazca, żyjący w latach 1926–1982 jest najbardziej znany ze swojego wynalazku nawierzchni dotykowych, wyposażonych w wypukłości umożliwiające niewidomym osobom swobodne poruszanie się po mieście. „Płyty brajlowskie”, jak bywają nazywane dotykowe płyty chodnikowe, posiadają dwa wzory: pionowe paski oraz okrągłe kropki. Podczas gdy płyty o pionowych wypustkach informują o możliwości bezpiecznego przemieszczania się naprzód, o tyle kropki mają ostrzec pieszych przed niebezpieczeństwem. Genialny wynalazek po raz pierwszy zainstalowano 18 marca 1967 roku w japońskiej Okayamie, dlatego właśnie dziś Google postanowiło upamiętnić naukowca.

Rozlicz PIT za darmo z Fundacją Radia ZET

Brajlowskie płyty chodnikowe

Dotykowe nawierzchnie znacząco zmieniły sposób, w jaki osoby niewidome mogą samodzielnie poruszać się po mieście. Dzięki nim o wiele łatwiej zapewnić im bezpieczeństwo, dlatego gigant technologiczny chce nie tylko przypomnieć o wynalazcy, ale i zapoznać z jego postacią jak największą liczbę użytkowników.

W Japonii, gdzie obecnie ten model płyt jest obowiązkowo instalowany na wszystkich stacjach lokalnego metra, płyty noszą nazwę „tenji blocks” i zazwyczaj wykonuje się je w charakterystycznym, żółtym kolorze. Ciekawostką jest też fakt, że brajlowskie płyty nie powstałyby, gdyby nie ogromna determinacja Miyakiego. Pierwsze prototypy wynalazca wyprodukował na swój koszt! 

RadioZET.pl/źródło:Mashable;Gazeta.pl;RMF24/AG

Oceń