Słuchaj
Damian Michałowski, Michał Korościel
Konrad Piasecki
Damian Michałowski, Michał Korościel
Marcin Sońta , Mateusz Ptaszyński
Marcin Wojciechowski
Justyna Dżbik, Marcin Łukasik
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Smart-tatuaże pokażą nasz stan zdrowia

02.10.2017 11:20

Kolejny przykład pożytecznego połączenia technologii ze stylem życia.

Smart-tatuaże pokażą nasz stan zdrowia

Zespół naukowców z Uniwersytetu Harvarda i MIT doszedł do przełomu w pracach nad smart-tatuażami. Dzięki ich wynalazkowi można będzie połączyć ozdobę ciała z funkcją sprawdzającą nasz obecny stan zdrowia.

Smart-tatuaże dzięki wyposażeniu ich w specjalny tusz oddziałujący jak sensory zdrowia określą, czy jesteśmy zdrowi na podstawie reakcji chemicznej z płynem śródmiąższowym, który określa stan naszej krwi. Przykładowo zielony tusz stanie się bardziej intensywny, by poinformować nas o tym, że jesteśmy odwodnieni, a tusz o innym odcieniu zieleni zmieni kolor na brązowy, kiedy poziom glukozy wzrośnie u diabetyków.

W przeciwieństwie do standardowych tatuaży, ich smart odpowiedniki nie będą musiały zostać z nami na zawsze. Naukowcy obecnie opracowują metodę pozwalająca na ich łatwe usunięcie lub po prostu sprawienie, by po określonym czasie zniknęły.

Dodatkowo trwają pracę nad niewidzialnym tatuażem - wzór narysowany specjalnym tuszem byłby widoczny dopiero wtedy, jeśli wystawilibyśmy miejsce, na którym został wykonany, na specjalny rodzaj światła.

Zagłosuj

Chciałbyś zrobić sobie taki smart-tatuaż?

RadioZet.pl/AM

Oceń
Tagi