Stwórzmy Warszawski Park Centralny! Jest petycja do Ratusza

04.06.2018 14:29

Nowy projekt Stowarzyszenia „Wolne Miasto Warszawa” to aż 20 hektarów zieleni na Placu Defilad. Warszawski Park Centralny ma zostać stworzony według pomysłu grupy FUTUWAWA. Każdy podpis się liczy! Do Ratusza trafi petycja.

Stwórzmy Warszawski Park Centralny! Jest petycja do Ratusza fot. parkcentralny.pl

Powstanie Warszawski Park Centralny? Jest petycja do Ratusza

Opublikowane dziś na Facebooku oficjalne wydarzenie: „Stwórzmy Warszawski Park Centralny” ma na chwilę obecną już ponad 4,7 tys. uczestników. Do podpisania petycji do Ratusza w sprawie realizacji projektu namawia Jan Śpiewak, prezes zarządu Stowarzyszenia „Wolne Miasto Warszawa”. Pomysł Patrycji Stołtny i Michała Sapko, czyli grupy FUTUWAWA, to aż 20 hektarów zieleni na warszawskim Placu Defilad. Projekt, nazwany „Dajmy Placowi odetchnąć! Plac Oddechu”, pierwszy raz ujrzał światło dzienne jeszcze w 2016 roku, podczas konkursu „Patrz na Plac”. Nie doczekał się jednak żadnych konkretnych obietnic czy prób wprowadzenia go w życie. Aż dotąd.

34345380_1944731755545047_2916479838493605888_o

WARTO WIEDZIEĆ:

Rośliny, które powinny znaleźć się w twoim domu. Pomogą walczyć ze smogiem

Jak dbać o zieleń w wielkim mieście? Rośliny w warszawskiej Rotundzie będą monitorowane elektronicznie

Ryż staje się coraz mniej odżywczy. Wszystko przez zanieczyszczenia powietrza

Mieszkasz w Warszawie? Palisz ponad 3 papierosy dziennie

Petycja trafi do Hanny Gronkiewicz-Waltz

Aby petycja trafiła do Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy, Hanny Gronkiewicz-Waltz, potrzebnych jest 10 tys. podpisów. Na chwilę obecną udało się ich zebrać już 412.

petycja

Warszawski Park Centralny miałby szansę zostać nową atrakcją turystyczną stolicy, jak i stać się pożądanym miejscem odpoczynku dla jej mieszkańców. Znalazłoby się miejsce i na rekreację i na spokojny relaks na świeżym powietrzu. Park pomógłby także w walce ze smogiem, zapewniając czystsze powietrze jesienią i zimą, jak również odrobinę upragnionego w trakcie letnich upałów chłodu. Śpiew ptaków w samym centrum miasta? Nowy Jork nie bez powodu uznaje swój Central Park za jedną z najważniejszych części Wielkiego Jabłka.

Brud, hałas i prowizorka. „Możemy to zmienić”

Według przedstawicieli Stowarzyszenia, jak i jego zwolenników, obecny stan Placu Defilad nie przynosi żadnej chluby Warszawie. „Od 30 lat w centrum Warszawy straszy prowizorka, chaos i brud. Możemy to szybko zmienić. Koszt całego przedsięwzięcia budowy Warszawskiego Parku Centralnego zmieści się w mniej niż stu milionach złotych. Park można stworzyć w dwa lata. Koszty nasadzeń dużych dorosłych drzew pokryją prywatni fundatorzy i mieszkańcy Warszawy. Warszawa potrzebuje nowych parków. Tereny zielone znikają w stolicy w zastraszającym tempie. Beton i nowe osiedla deweloperskie zastępują zieleń. Pokażmy, że chcemy innego pomysłu na Warszawę. Pokażmy, że Warszawa nie jest na sprzedaż!” — namawiają organizatorzy wydarzenia.

warszawa

MAMY TEŻ DLA CIEBIE:

Młodzi rolnicy mogą starać się o 100 tys. zł bezzwrotnej pomocy

Źle sypiasz? Zadbaj o jakość powietrza w twojej sypialni!

Jaki wpływ na zdrowie ma smog? Lista chorób z powodu zanieczyszczeń

Oczywiście, jak to zwykle w Polsce bywa, pomysł nie wszystkim przypadł do gustu. Nie brakuje komentarzy podważających sugerowany kosztorys realizacji projektu, jednak więcej jest wątpliwości związanych z samym parkiem w centrum. Jedna z użytkowniczek obawia się, że Warszawski Park Centralny podzieliłby los Dworca Centralnego, stając się nowym miejscem noclegów bezdomnych oraz narkomanów. A jednak trudno dostrzec sens piętrzenia potencjalnych trudności i problemów. Wtedy, jak zwraca uwagę Jan Śpiewak, nic się po prostu nie zmienia. Chcesz więcej zieleni w stolicy? Podpisz!

RadioZET.pl/AG

WYBIERZ COŚ DLA SIEBIE:

Jak smog szkodzi polskim przedszkolakom? Raport Greenpeace

„To najczystsze powietrze, jakie znajdziesz w Londynie”. Niezwykła wystawa o smogu

Regularnie używasz detergentów? To tak, jakbyś palił po 20 papierosów!

Gdzie z dzieckiem na weekend? 6 pomysłów na edukacyjny wypad w Polsce

MEVO:W Trójmieście pojawią się rowery elektryczne. Sześć lat ich działania pochłonie 40 mln złotych

Oceń