UWAGA! Mieszkasz w Warszawie? Od 11 grudnia będą rozdawane darmowe chusty antysmogowe

11.12.2018 13:53

Już dziś, 11 grudnia 2018 roku na warszawskiej Pradze Południe rusza akcja rozdawania mieszkańcom darmowych chust antysmogowych. Wyposażono je w specjalne filtry zatrzymujące do 95% szkodliwych pyłów. Dodatkowo filtry można wymieniać po zużyciu, ich koszt waha się w granicach 7-20 złotych. Kto otrzyma je w pierwszej kolejności?

UWAGA! Mieszkasz w Warszawie? Od 11 grudnia będą rozdawane darmowe chusty antysmogowe fot. Shutterstock

Warszawa: darmowe chusty antysmogowe

Specjalne chusty i kominy antysmogowe będzie rozdawać mieszkańcom warszawski Urząd Dzielnicy Praga-Południe. W pierwszej kolejności zostaną rozdane kobietom w ciąży, młodym matkom oraz seniorom, najbardziej zagrożonym smogiem. Oto komunikat, jaki na swoim profilu na Facebooku zamieścił urząd:

„Szanowni Państwo, od jutra rusza akcja wydawania chust/kominów antysmogowych Mieszkańcom Dzielnicy. W pierwszej kolejności chusty trafią do Seniorów oraz kobiet w ciąży i młodych mam. Chusty wydawane będą w Urzędzie Dzielnicy Praga-Południe w Punkcie Informacji w Wydziale Obsługi Mieszkańców. Chusta wielofunkcyjna antysmogowa ma doszytą kieszonkę, w której znajduje się filtr klasy N95 - filtr jest wymienny można go zakupić w aptece. Kominy mogą być używane także bez filtra. Filtr posiada atest PZH Państwowego Zakładu Higieny Badania laboratoryjne potwierdzają skuteczność zatrzymywania pyłów PM1, PM 2,5, PM4, PM10. Filtr hepa o wielowarstwowej budowie typu impregnowany aktywnym węglem. Typ - NR Klasa - N95 Skuteczność - 90,5% Filtr z aktywnym węglem. Warstwa węgla aktywnego stanowi dodatkową barierę ochronną . Filtr chroni przed wieloma zanieczyszczeniami unoszącymi się w powietrzu. Lekarze nie rekomendują noszenia chust i masek dzieciom do 10 roku życia, gdyż do tego czasu rozwijają się płuca. Zasłanianie twarzy i niepełna możliwość oddychania może przynieść negatywne skutki. Przypominamy, że dyrektorzy przedszkoli podjęli decyzję aby dzieci nie wychodziły na spacery podczas alarmów smogowych zaś w każdym południowopraskim przedszkolu są oczyszczacze powietrza. 50 chust zostało przekazanych w ramach współpracy do Rady Osiedla Gocław. Chusty rozdawane będą do wyczerpania zapasów”.

prg fot. Facebook/Urząd Dzielnicy Praga Południe

Praga Południe: darmowe kominy antysmogowe

Urzędnicy rozdają chusty oraz kominy, ponieważ łatwiej dopasować je do indywidualnych potrzeb. W przypadku masek byłoby to o wiele trudniejsze. Aby działały prawidłowo, muszą dokładnie przylegać do naszej twarzy. Przypominamy także, że zakładanie masek oraz chust dzieciom poniżej 10. roku życia może przynieść negatywne skutki. Jak jeszcze można chronić się przed smogiem, jeśli nie zdążycie odebrać swojej chusty? Dobrym rozwiązaniem są nie tylko oczyszczacze powietrza, ale także rośliny, które pomogą zadbać o jakość powietrza w domu. 

RadioZET.pl/źródło:UrządDzielnicyPragaPołudnie/AG

Oceń