Wiemy, ile danych jest w stanie pomieścić nasz mózg

27.12.2017 11:45

Neurolodzy z Instytutu Salka w Kalifornii, dzięki przeprowadzonemu eksperymentowi, odnaleźli wartość pojemności danych ludzkiego mózgu.

Wiemy, ile danych jest w stanie pomieścić nasz mózg fot. pixabay

Ten niezwykle ciekawy eksperyment wymagał specjalnego podejścia do problemu - zaczęto od skupienia się na pracy synaps, które są połączeniem komórek nerwowych, które również mogą przechowywać wspomnienia.

Badania pozwoliły ustalić, że istnieje 26 różnych grup synaps, a nie jak do tej pory uważano - 3 (duże, średnie, małe). Każda z nich może przechowywać około 5 bitów danych, co pozwoliło naukowcom na obliczenie pojemności informacji, jakie można by teoretyczne zapisać w ludzkim mózgu.

Wyniki badań mówią o możliwości przechowywania aż 1 petabajta danych w mózgu (1000 terabajtów). Dla porównania skali 1 PB to ok. 13 lat filmów zapisanych w jakości HD.

W 2008 roku 1 petabajt danych Google potrafiło posortować w ciągu 6 godzin i 2 minut przy użyciu 4 tysięcy komputerów. Natomiast na Facebooka co 24 godziny przybywa około 0,5 PB nowych danych.

Naukowcy dalej będą prowadzić swoje badania nad mózgiem i tego, dzięki czemu jest w stanie tak efektywnie wykorzystać energie. Co ciekawe, pracujący mózg dorosłej osoby generuje około 20 watów mocy ciągłej - jest to więc odpowiednik energooszczędnej żarówki.

Zagłosuj

Spodziewałeś się takiej wartości?

RadioZet.pl/AM

Oceń