Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Aga Kołodziejska
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Marcin Łukasik
Beata Tadla
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Wiemy, ile potrwa lot na Marsa. NASA sięga po nową technologię

19.02.2018 15:39
xxx zet

Dzięki nowemu rakietowemu napędowi lot na Marsa może stać się przyjemnym, kilkumiesięcznym „wypadem za miasto”.

Wyobrażenie statku kosmicznego wyposażonego w napęd jądrowy autorstwa BWXT Nuclear Energy Inc. fot. BWXT Nuclear Energy Inc. / bloomberg.com

Amerykańska Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej wprawdzie posiada już w pełni sprawne rakiety Space Launch System, lecz najwyraźniej osiągane przez nie prędkości to dla niej za mało. Dzięki podpisanemu kontraktowi z firmą BWXT Nuclear Energy Inc. loty na Marsa mogą być znacznie krótsze, niż mogliśmy się spodziewać.

BWXT Nuclear Energy na mocy podpisanego z NASA kontraktu o wartości prawie 19 milionów dolarów ma opracować napęd termiczny, który wykorzystuje nisko wzbogacony uran. Nowa jednostka miałaby wiele zalet nad tymi, które do tej pory rozważano w planach — rakieta wyposażona w taki napęd potrafiłaby wznieść o wiele cięższe ładunki przy jednoczesnym zachowaniu dwukrotnie mniejszej wagi samego napędu.

bloomberg fot. bloomberg, NASA

Przeprawa z Ziemi na Marsa to nie lada wycieczka. Przebycie 55 milionów kilometrów stanowi odległość ponad 100 razy większą, niż ta, która dzieli Księżyc od Ziemi. Wykorzystanie nowego typu napędu pozwoliłoby jednak skrócić czas podróży do około 100-120 dni.

NASA planuje, by takie napędy jądrowe były upowszechnione w latach 2020-2030. Wtedy loty na Marsa miałyby być w końcowej fazie przygotowań, co mogłoby dodatkowo przyspieszyć nad nimi postępy, a jednocześnie znacznie skrócić czas trwania misji kosmicznych.

Zagłosuj

Sądzisz, że ludzkości uda się dotrzeć na Marsa przed 2030 rokiem?

RadioZet.pl/bloomberg.com/AM

Oceń