Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Aga Kołodziejska
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Marcin Łukasik
Beata Tadla
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Zabiorą na Marsa kawałek... Marsa. Fragment Czerwonej Planety zostanie jej wkrótce zwrócony

16.02.2018 14:36
xxx zet

Kawałek marsjańskiego meteorytu, który znaleziono w Omanie w 1999 roku, zostanie odesłany z powrotem na Czerwoną Planetę.

Zabiorą na Marsa kawałek... Marsa. Fragment Czerwonej Planety zostanie jej wkrótce zwrócony fot. NASA

To nie będzie jedyny prezent, jaki zostanie wysłany w następnej misji na Marsa. Wraz z zaawansowanym łazikiem Mars 2020 na Czerwoną Planetę poleci fragment meteorytu Sayh al Uhaymir, który posłuży jako próbka kalibracyjna.

Część meteorytu zostanie wykorzystana jako próbka kalibracyjna dla lasera — jeden z nich znajdzie się na Ziemi, a w drugi wyposażony będzie łazik Mars 2020. Dzięki temu można będzie porównywać ziemskie wyniki z marsjańskimi.

NASA-chce-pozyskac-tlen-z-atmosfery-Marsa_article fot. NASA

Misja ma między innymi polegać na poszukiwaniu związków, które mogłyby powstać lub powstają w obecności życia. Badania więc będą polegać na szukaniu skamielin i innych form, które zostałyby po dawniej istniejącym na Marsie życiu.

Inną misją, jaką otrzyma Mars 2020, będzie próba pozyskania tlenu z atmosfery Marsa i zmiana proporcji jej składu do takiej, którą mogliby oddychać ludzie.

Plany ludzkości wobec podboju Marsa wydają się przesądzone, a obecnie trwa wyścig technologiczny firm pracujących nad zmianą tego marzenia w rzeczywistość. Kiedy doczekamy się człowieka na Marsie? Wszystko wskazuje na to, że może to nastąpić już w następnym dziesięcioleciu.

RadioZet.pl/AM

Oceń