Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Marcin Łukasik
Marcin Wojciechowski
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

100 Megabitów na 100-lecie niepodległości

03.09.2018 15:20
xxx zet

Szybki internet dla każdej szkoły i łącze światłowodowe w każdej gminie – premier Mateusz Morawiecki przedstawił program „Internet Szybciej Więcej”.

światłowód fot. blizzy78, CC BY 2.0

Akcja „100 Megabitów na 100-lecie niepodległości” został zainicjowana w czerwcu 2017 roku – w ramach projektu powstaje Ogólnopolska Sieć Edukacyjna, która ma połączyć wszystkie placówki oświatowe w Polsce i udostępnić im darmowy i szybki (tytułowe 100 Mb/s) dostęp do internetu.

Internet Szybciej Więcej

Podczas wystąpienia przygotowującego PiS do kampanii przed wyborami samorządowymi premier Mateusz Morawiecki pokazał nowe hasło, po którym będzie budowany w Polsce szybka sieć – „Internet Szybciej Więcej”.

- Czwarty punkt (...), żeby wszyscy w mniejszych miejscowościach, na wsiach, mieli takie same szanse, jak młodzież z większych miast - to „100 Megabitów na 100-lecie niepodległości”. Autostrady internetowe są dzisiaj tak ważne, jak autostrady A1, A2, A3, czy A4 – zadeklarował Morawiecki.

Do 2022 roku do każdej gminy w Polsce ma zostać doprowadzone łącze światłowodowe – koszt programu szacuje się na około 4 mld złotych. Środki pochodzą z budżetu krajowego oraz z dotacji UE – prace w ramach Projektu Operacyjnego Polska Cyfrowa trwają od 2014 roku, teraz doczekały się nowej nazwy.

19 lipca 2018 Centrum Projektów Polska Cyfrowa (CPPC) rozstrzygnęło pierwszą rundę konkursu, wyłaniając beneficjentów na wszystkich obszarach. Wartość dofinansowania udzielonego wybranym projektom wyniesie 1,639 mld zł. Dzięki temu 654 714 gospodarstw domowych i 2 579 lokalizacji szkół zostanie objętych zasięgiem lub podłączonych do bardzo szybkiego internetu. Uwzględniając efekty dotychczasowych konkursów, środki z I osi PO PC pozwolą zapewnić dostęp do szybkiego internetu dla ponad 1,8 mln gospodarstw domowych i w ponad 9 tys. lokalizacji szkół w całej Polsce. To wspólny sukces instytucji zaangażowanych we wdrażanie PO PC oraz operatorów telekomunikacyjnych, którzy decydują się realizować inwestycje na obszarach, które obecnie są cyfrowo wykluczone - czytamy w oświadczeniu Ministerstwa Cyfryzacji.

Urząd Komunikacji Elektronicznej szacuje, że bez dostępu do internetu musi radzić sobie w Polsce 8% miejscowości. Inicjatywa PO PC ma zlikwidować zjawisko wykluczenia cyfrowego.

Zagłosuj

Jakie łącze internetowe masz w domu?

RadioZT.pl/MT

Oceń