15 starych przepowiedni Billa Gatesa, które się sprawdziły

05.07.2017 10:26

„Biznes szybki j@k myśl” to książka napisana przez Billa Gatesa w 1999 roku. Na domowych komputerach królował wtedy Windows 98, telefony komórkowe były wciąż jeszcze ciekawostką dla bogaczy, a z internetu korzystali tylko wybrani - mimo to miliarderowi udało się opisać świat, jaki znamy dziś.

15 starych przepowiedni Billa Gatesa, które się sprawdziły fot. World Economic Forum, CC BY-SA 2.0

Ówczesny prezes Microsoftu podzielił się swoimi przewidywaniami dotyczącymi rozwoju technologii – predykcje te okazały się być zadziwiająco trafne.

fot. materiały prasowe

Jakie proroctwa Billa Gatesa się sprawdziły?

1. Porównywarki cen

Przewidywania: „Powstaną automatyczne serwisy porównujące ceny, pozwalające użytkownikom na sprawdzanie kosztów zakupu w wielu źródłach jednocześnie, pozwalając na szybkie i proste odnajdywanie najtańszych dostępnych produktów”.

2. Urządzenia mobilne

Przewidywania: „Ludzie będą nosić ze sobą małe urządzenia, które pozwolą im być stale poinformowanymi oraz załatwiać sprawy bez względu na to, gdzie się znajdują. Użytkownicy będą mogli sprawdzać wiadomości, przeglądać rozkład lotów, sprawdzać informacje z rynków finansowych i robić niemal wszystko inne korzystając z tych urządzeń”.

3. Błyskawiczne płatności

Przewidywania: „Ludzie będą opłacać rachunki, zarządzać finansami oraz konsultować się z lekarzami przez internet”.

4. Osobiści asystenci oraz Internet Rzeczy

Przewidywania: „Powstaną osobiści asystenci. Będą łączyć i synchronizować dane z wszystkich urządzeń użytkownika w inteligentny sposób i umożliwiać im wymianę informacji. Urządzenie sprawdzi pocztę elektroniczną i powiadomienia i zaprezentuje informacje, które będą użytkownikowi potrzebne. Gdy użytkownik będzie wybierał się do sklepu, będzie mógł wskazać przepis dania, które chce ugotować, a asystent przygotowuje listę zakupową ze składnikami”.

5. Monitorowanie domu przez internet

Przewidywania: „Stały dostęp do transmisji video z kamer umieszczonych w domu będzie powszechny i pozwoli zobaczyć, co dzieje się w mieszkaniu podczas naszej nieobecności”.

6. Media społecznościowe

Przewidywania: „Powszechne będą prywatne strony dla rodzin i przyjaciół, pozwalające na rozmawianie oraz planowanie wspólnych wydarzeń”.

7. Automatyzacja ofert promocyjnych

Przewidywania: „Oprogramowanie mające dostęp do informacji o podróży będzie używać ich do podpowiadania możliwych aktywności w mejscu docelowym. Będą do wydarzenia, obniżki, oferty i niskie ceny związane z rzeczami, które będzie chciało się robić na wyjeździe”.

8. Rozmawianie o wydarzeniach sportowych na żywo

Przepowiednia: „Podczas oglądania transmisji z wydarzeń sportowych w telewizji będzie można dyskutować nad przebiegiem rozgrywek na żywo w internecie, a także brać udział w konkursach na wytypowanie zwycięzcy i wyniku końcowego”.

9. Inteligentne reklamy

Przepowiednia: „Na urządzeniach powszechne będą inteligentne reklamy. Korzystając z wiedzy o przyzwyczajeniach zakupowych, będą wyświetlać oferty dostosowane do preferencji użytkownika”.

10. Adresy stron www pokazywane w telewizji

Przepowiednia: „Transmisje telewizyjne będą wzbogacane linki do związanych z pokazywanymi treściami stron internetowych, zawierające poszerzone informacje na temat poruszanego tematu”.

11. Fora dyskusyjne

Przepowiednia: „Mieszkańcy miast i krajów będą mogli prowadzić w internecie dyskusje o dotyczących ich sprawach, takich jak polityka, rozwój, czy kwestie bezpieczeństwa”.

12. Tematyczne strony internetowe

Przepowiednia: „Społeczności online będą tworzyć się nie wokół fizycznej lokalizacji ich członków, lecz raczej wokół wspólnych zainteresowań”.

13. Oprogramowanie do zarządzania projektami

Przepowiednia: „Szefowie projektów kompletujący zespół do konkretnego zadania będą mogli opisać go online, a następnie otrzymać listę dostępnych pracowników spełniających stawiane wymagania”.

14. Rekrutacja online

Przepowiednia: „Ludzie szukający pracy będą mobili znaleźć oferty zatrudnianie w Internecie, podając swoje zainteresowania, potrzeby i umiejętności”.

15. Społecznościowe oprogramowanie dla biznesu

Przepowiednia: „Przedsiębiorstwa będą mogły oferować swoje stawki dla zewnętrznych pracowników, niezależnie od tego czy szukają budowlańca, producenta filmowego czy osoby do poprowadzenia kampanii reklamowej”.

Zagłosuj

Korzystaliście z internetu w 1999 roku?

RadioZET.pl/MT

Oceń