Słuchaj
Damian Michałowski, Michał Korościel
Konrad Piasecki
Damian Michałowski, Michał Korościel
Marcin Sońta , Mateusz Ptaszyński
Marcin Wojciechowski
Hubert Radzikowski , Justyna Dżbik
Hubert Radzikowski
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

2 mld zł na szybki internet dla polskich wsi

27.06.2017 15:11

Do ponad 1,3 mln domów zostanie doprowadzony szybki szerokopasmowy internet – podpisano 14 umów z operatorami telekomunikacyjnymi, którzy mają usunąć białe plamy dostępu do sieci.

2 mld zł na szybki internet dla polskich wsi fot. Ministerstwo Cyfryzacji

Ministerstwo Cyfryzacji podkreśla, że skala działania nie ma precedensu w dotychczasowej historii wdrażania funduszy europejskich w zakresie wspierania budowy sieci szerokopasmowych. Pieniądze zostały przeznaczone na dofinansowanie budowy infrastruktury w miejscach, w których działanie byłoby inaczej dla operatorów nieopłacalne.

Resort podkreśla, że dla wielu miejscowości w Polsce może to oznaczać cywilizacyjny skok – bez dostępu do internetu trudno dziś myśleć o funkcjonowaniu w świecie, a w nieodległej przyszłości to właśnie przez Internet będzie załatwiać się sprawy urzędowe – już teraz na przykład można wymienić w ten sposób dowód osobisty. Wystarczy dosłownie kilka kliknięć myszą.

Choć trudno w to uwierzyć, według danych Urzędu Komunikacji Elektronicznej bez dostępu do internetu pozostaje w Polsce 8% miejscowości. Dzięki unijnym miliardom ma się to zmienić.

- Nasze dzieci nie mogą dłużej czekać na tę szansę. Za kilka lat to one będą bowiem stanowić o powodzeniu gospodarczym kraju. Bez dostępu do szybkiej sieci nie ma mowy o korzystaniu czy uczeniu się nowoczesnych technologii – powiedziała Anna Streżyńska, Minister Cyfryzacji.

Łączna wartość dofinansowania dostępnego dla beneficjentów (na 79 obszarach konkursowych obejmujących obszar całego kraju) wynosiła ponad 3 miliardy 147 milionów złotych. Spośród 144 wniosków złożonych na 67 obszarów konkursowych wyłoniono do dofinansowania projekty na 52 obszarach konkursowych co stanowi ponad 65 proc. wszystkich udostępnionych obszarów.

Wartość dofinansowania z umów, które mają zostać zawarte wynosi 1 966 231 942 złotych. W projektach wyłonionych do dofinansowania zadeklarowano podłączenie do sieci szerokopasmowej 6 634 punktów adresowych, gdzie funkcjonują łącznie 9 723 placówki edukacyjne.

UKE udostępniło w 2016 roku mapę dostępności internetu – można łatwo sprawdzić, jakie opcje dostępu do sieci dostępne są pod dowolnie wybranym adresem w naszym kraju.

Zagłosuj

Macie dostęp do szybkiego internetu?

RadioZET.pl/MC/MT

Oceń