4K to za mało? Nowe wyświetlacze poradzą sobie bez problemu z 12K

01.06.2017 09:59

Nowa technologia wyświetlaczy spokojnie wyświetli 3-krotnie większą rozdzielczość.

4K to za mało? Nowe wyświetlacze poradzą sobie bez problemu z 12K fot. pixabay

Jeśli uważacie, że obecnie dostępna technologia wyświetlaczy jest zbyt ograniczona, to wiedzcie, że naukowy z Uniwersytetu Środkowej Florydy mają podobne zdanie i dzięki temu opracowali metodę, która pozwoli na 3-krotne zwiększenie rozdzielczości w panelach LCD.

Dział NanoScience Technology Center opracował metodę manipulacji kolorów subpikseli za pomocą zmiany napięcia, co pozwala na uzyskanie płynnego przejścia między kolorami RGB - czerwonym, zielonym i niebieskim.

ucf-subpixels-1fefef fot. University of Central Florida

Wynikiem tej metody jest możliwość uzyskania na tak zmodyfikowanym panelu 3-krotnie większej rozdzielczości, jako że każdy z subpikseli może de facto wykonać 3-krotnie większą pracę.

Najciekawsze jednak z tego wszystkiego jest to, że można zastosować tę metodę w już wyprodukowanych panelach LCD, lecz wymagana by była do jej obsługi aktualizacja sterownika ekranu, na co raczej nie pozwolą producenci. Szybko jednak możemy spodziewać się wykorzystania technologii w przyszłych monitorach i telewizorach - oby tylko za tą drobną zmianą nie poszła też duża zmiana ich cen.

Zagłosuj

Jaką rozdzielczość masz w swoim telewizorze?

RadioZET.pl/AM

Oceń