Słuchaj
Damian Michałowski, Michał Korościel
Konrad Piasecki
Damian Michałowski, Michał Korościel
Marcin Sońta , Mateusz Ptaszyński
Marcin Wojciechowski
Hubert Radzikowski , Justyna Dżbik
Hubert Radzikowski
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

50 milionów euro za hejt w sieci

04.10.2017 13:26

Nowe prawo ustanowione w Niemczech może nałożyć na Facebooka lub Twittera ogromną karę pieniężną.

50 milionów euro za hejt w sieci fot. pexels

Wdrożone właśnie prawo w Republice Federalnej Niemiec to nic innego jak metoda na trzymanie serwisów i portali społecznościowych w ryzach.

Ustawa o nazwie Netzwerkdurchsetzungsgesetz (w skrócie NetzDG) wymusza na sieciach społecznościowych konieczność usuwania treści będących mową nienawiści w ciągu 24 godzin od zgłoszenia wezwania. Bardziej skomplikowane przypadki wymagające większej analizy mają 7 dni na rozpatrzenie wniosku o skasowanie treści.

W wyniki niezastosowania się do poleceń na portal może zostać nałożona kwota grzywny w wysokości do 50 milionów euro. Wymusi to przede wszystkim na takich gigantach jak Facebook, Twitter, czy Instagram do sprawnego reagowania i otworzenia nowych działów odpowiedzialnych za pilnowanie treści.

Wprawdzie prawo zostało już wdrożone w Niemczech to zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2018 roku. Daje to odrobinę czasu na przygotowanie się portalom społecznościowym działającym na terenie Niemiec do nowych, mocno restrykcyjnych przepisów, które jednak powinny wyjść na dobre użytkownikom.

Zagłosuj

Jesteś za tym, by serwisy społecznościowe odpowiadały za treści publikowane przez użytkowników?

RadioZet.pl/AM

Sprawdź swoją wiedzę w naszym Quizie i rozpoznaj starszy model telefonu:

Oceń