Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Aga Kołodziejska
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Adobe Flash Player na dobre znika z rynku

27.07.2017 09:50
xxx zet

Producent zapowiedział oficjalne wyłączenie wsparcia dla Flash Playera do 2020 roku.

Adobe Flash Player na dobre znika z rynku

Początek Flash Playera to rok 1996, kiedy to firma Macromedia wykupiła firmę Future Splash, a efektem było powstanie Macromedia Flash - multimedialnej wtyczki do przeglądarek internetowych i odtwarzacza animacji. W 2005 roku Macromedia została z kolei wykupiona przez Adobe, który od tamtej pory zajmował się rozwojem Flasha.

Dzięki Flash Playerowi możliwe było tworzenie prostych gier w przeglądarkach, a także multimedialnych reklam na stronach internetowych. Jednak kilka lat temu prace nad formatem przestały być tak mocno rozwijane, a samo Adobe zapowiedziało ograniczone wsparcie i zaprzestanie aktualizacji Flash Playera - w tym wydawanie łatek bezpieczeństwa, które naprawiałyby kluczowe problemy.

flash

Flash Player jest teraz sukcesywnie zastępowany przez inne technologie. YouTube przeniósł się ze swoimi filmami na technologię HTML5, a na rynku zagościły również WebGL, czy WebAssembly, które z powodzeniem zastępują i przewyższają możliwościami poczciwego Flash Playera.

Firma Adobe ogłosiła teraz oficjalne zabicie tego projektu, a w 2020 roku wyłączona zostanie możliwość pobrania odpowiedniego oprogramowania do jego obsługi.

Zagłosuj

Cieszysz się, że Flash Player znika z rynku?

RadioZet.pl/AM

Oceń