Ależ wpadka Google. Niechcący zmienił użytkownikom ustawienia w Androidzie

17.09.2018 11:16
xxx zet

Część użytkowników smartfonów z Androidem zauważyła, że ich telefony zaczęły dziwnie się zachowywać – wyraźnie zwolniły i nie oferowały niektórych funkcji. Okazało się, że wynikało to z błędu Google, który zmienił ustawienia oszczędzania energii.

smartfon z Androidem fot. materiały prasowe

Gdy korzysta się z wszystkich dobrodziejstw oferowanych przez smartfony, zużywają one dużo energii i błyskawicznie wyczerpują zapasy zgromadzone w akumulatorach. Żeby zapobiec utracie możliwości korzystania z telefonu, wprowadzono więc tryby oszczędzania energii, wyłączające część z realizowanych przez smartfony funkcji.

Może to oznaczać między zakończenie obsługi aktualizowania się aplikacji w tle, obsługi GPS z wyłączonym ekranem czy widocznych opóźnień w pokazywaniu powiadomień. W zamian za to telefon działa dłużej, oferując większość możliwości smartfona.

Google przez przypadek zmienił ustawienia użytkownikom

Opisane wyżej objawy zauważyli na swoich urządzenia właściciel urządzeń Google Pixel, OnePlus 6, Essential Phone i Nokia 7+, pracujących pod kontrolą Androida 9 Pie (lub jego wersji beta). Okazało się, że korporacja zamierzała przeprowadzić zamknięte testy trybu oszczędzania energii, lecz z powodu pomyłki została ona włączona także zwykłym użytkownikom.

Google naprawiło już sytuację przywracając ustawienia do domyślnych – jeśli ktoś używał na swoim smartfonie zmienionego profilu oszczędzania energii, będzie musiał skonfigurować go na nowo.

Twórcy systemów operacyjnych dla smartfonów, Google i Apple, mogą ingerować zdalnie w działanie telefonów – dzięki temu mogą n przykład zatrzymać działanie złośliwego oprogramowania, któremu udało się dostać do sklepu z aplikacjami.

Zagłosuj

Który Android masz na swoim smartfonie?

RadioZET.pl/MT

Oceń