Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Aga Kołodziejska
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Marcin Łukasik
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Amazon opatentował...klatkę dla pracowników

18.09.2018 15:47
xxx zet

Firma uzyskała patent na niepokojący wynalazek już w 2016 roku, podobno nie zamierza jednak z niego korzystać... Do czego mają właściwie służyć klatki dla pracowników? Amazon się tłumaczy.

Amazon opatentował...klatkę dla pracowników fot. Getty Images

Amazon opatentował klatki do transportu pracowników

Już sam rysunek techniczny budzi wątpliwości - metalowa klatka nie wygląda szczególnie zachęcająco, a jeszcze mniej przekonuje argument o bezpieczeństwie, jaki miałaby rzekomo zapewnić pracownikom magazynów firmy. Amazon uzyskał na nią patent już w 2016 roku, jednak jak dotąd nie skorzystano z wynalazku. Do czego miały służyć klatki? Według informacji podanych przez giganta konstrukcja docelowo miała być środkiem transportu dla pracowników. 

employee-cage fot. Biuro Patentowe Stanów Zjednoczonych

Klatka dla pracowników nigdy nie weszła do produkcji

Co jest chyba jej jedyną zaletą - jak sami widzicie na ilustracji powyżej, w środku klatki nie przewidziano miejsca siedzącego dla pracowników. Za to dzięki niej mogliby oni przemieszczać swoje stanowisko pracy po terenie magazynu. Klatka miałaby przy tym chronić znajdująca się w jej wnętrzu osobę...Przy okazji, jak podkreślają krytycy pomysłu, skutecznie izolując ich od innych. Amazon nie pierwszy raz zwraca na siebie uwagę ekspertów, którzy bardzo ostro oceniają praktyki pracodawcy wobec swoich podwładnych. Organizowane przez nich regularnie strajki to zresztą najlepszy dowód na to, że oferowane przez giganta warunki nie należą do najlepszych w m.in. Europie. 

"Czasami nawet słabe projekty zgłaszamy do biura patentowego"

Tak uzyskanego patentu bronił wiceprezes Amazona, Dave Clark. "Nie planowaliśmy i nie zamierzamy skorzystać ze zdobytego patentu. Naszą intencją było zabezpieczenie pracowników przed maszynami, z których coraz częściej korzystamy na dużą skalę. Udało się nam jednak wymyślić lepsze rozwiązanie. Są nim specjalne kamizelki, które automatycznie zatrzymują pracę robotów, jeśli pracownik znajduje się w zbyt bliskiej od nich odległości" - tłumaczył Clark. 

RadioZET.pl/źródło:Independent;WPTech/AG

Oceń