Amerykanie oskarżają Koreę Północną o stworzenie wirusa WannaCry

20.12.2017 15:55

Ofiarą złośliwego oprogramowania padło tysiące przedsiębiorstw z Europy i Stanów Zjednoczonych.

Amerykanie oskarżają Koreę Północną o stworzenie wirusa WannaCry fot. pexels

"WannaCry" to ransomware, czyli szkodliwe oprogramowanie, które zajmuje dostęp do komputera i szyfruje wszystkie pliki na dysku pod żądaniem okupu - wpłata okupu jednak nie gwarantuje odzyskania danych.

O ogromnej skali ataku i szkodach, jakie spowodowało WannaCry, pisaliśmy w czerwcu - właśnie wtedy nastąpiła ekspansja wirusa na tysiące prywatnych firm, a także obiekty sektora publicznego.

Teraz Stany Zjednoczone postanowiły oficjalnie winą za WannaCry obarczyć Koreę Północną. Według Toma Bosserta - odpowiedzialnego w Białym Domu za cyberbezpieczeństwo, państwo posiada ewidentne dowody wskazujące na źródło pochodzenia wirusa, którym jest Korea Płn. Dowód jednak nie może być teraz ujawniony.

Podobnie uważają również odpowiednie wydziały Australii, Nowej Zelandii, Kanady i Wielkiej Brytanii, które typują na zaplanowaną akcję z Korei Płn.

Stany obarczające Koreę jednak nie są w tym sporze niewinne - to właśnie przez wyciek narzędzi stworzonych przez amerykańskie służby bezpieczeństwa można było wykorzystać luki w systemie Windows do stworzenia niebezpiecznego kodu, który sparaliżował pracę wielu sektorów na kilka tygodni.

Zagłosuj

Sądzisz, że to faktycznie projekt Korei Północnej?

RadioZet.pl/AM

Oceń