Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Aga Kołodziejska
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Android 8.1 zapowiedziany. Sporo nowości i niezbędnych usprawnień

27.10.2017 14:47
xxx zet

Android 8.0 Oreo jeszcze na dobre nie zagościł na smartfonach, a tymczasem Google już zapowiedziało nowszą wersję systemu.

Android 8.1 zapowiedziany. Sporo nowości i niezbędnych usprawnień

Mamy nadzieję, że sporo producentów w związku z tym, że jeszcze nie wydało obiecanej aktualizacji do Androida 8.0 przeskoczy jednak na tę nowszą wersję systemu. Wprowadzenie Androida 8.1 dałoby użytkownikom smartfonów znacznie więcej, niż hucznie zapowiadane duże wydanie 8.0. Poniżej prezentujemy listę najważniejszych zmian, jakich doczeka się mobilny system Google'a przy przejściu na wersję 8.1.

WallpaperColors API

Jedną z nowości, jakie Google wprowadza wraz z Androidem 8.1 jest dopasowanie elementów interfejsu do koloru zastosowanej tapety. Pozwoli na to stworzenie bardziej indywidualnego stylu całego systemu.

Autoprzyciemnianie paska nawigacji

Dużym problemem smartfonów wyposażonych w ekrany OLED jest "wypalanie" się niezmieniających się części obrazu na matrycy. Przykładem może być pozostający "duszek" po dolnych elementach nawigacji Androida - Google chce zmniejszyć ten problem przez automatyczne przygaszenie tych fragmentów.

Wskaźnik naładowania urządzeń Bluetooth

Do tej pory trudno było zarządzać poziomem baterii urządzeń, które były podłączone do naszego smartfona poprzez Bluetooth. Android 8.1 ma to zmienić i w końcu wprowadzi dodatkoą informację o poziomie baterii urządzeń Bluetooth obok ikonki informującej o poziomie naładowana smartfona.
Niektórzy producenci (jak Huawei) wprowadzili wprawdzie taką funkcjonalność już w poprzednich wersjach systemu, lecz dopiero teraz będzie ona dostępna dla wszystkich.

Rzadsze powiadamianie

Google w końcu wprowadza ograniczenia dla powiadomień smartfonów. Do tej pory gdy smartfon zaczynał synchronizować wszystkie informacje z głośnika mogły wybrzmiewać okropnie brzmiące, zakłócające się wzajemnie dźwięki powiadomień.

Użytkownicy smartfonów pod oficjalnym nadzorem Google, czyli m.in. Pixele, Nexusy, a wkrótce również Nokie, będą mogli przetestować Androida 8.1 we wczesnej wersji. Pozostali niestety będą musieli poczekać na oficjalne wsparcie ze strony producenta ich urządzenia. 

Zagłosuj

Twój smartfon ma już Androida 8.0?

RadioZet.pl/AM

Co wiesz o telefonii? Sprawdź swoją wiedzę w naszym Quizie:

Oceń