Apple pracuje nad wsparciem dla 4K i HDR

31.07.2017 13:52

Zarówno cyfrowy sklep firmy, jak i same urządzenia mają doczekać się wsparcia dla nowych formatów wideo.

Apple pracuje nad wsparciem dla 4K i HDR fot. pexels

Informacje o nowych formatach zauważył serwis MacRumor. W sklepie iTunes w historii zakupionych filmów w cyfrowej dystrybucji można bowiem dostrzec informacje na temat ich dostępności zarówno w rozdzielczości 4K, jak i posiadających wsparcie dla HDR. 

HDR - co to jest?

W dosyć dużym skrócie, jak HD było przełomowym rozwiązaniem w kwestii rozdzielczości obrazu, tak HDR jest tym samym dla kolorów obrazu. Dzięki HDR (High-Dynamic-Range), materiały wideo mogą zawierać szerszy zakres kontrastu i jasności niż dotychczas. Dzięki temu kontrast jest o wiele głębszy, a kolory mogą być bardziej nasycone i bardziej zbliżone do rzeczywistych. To zupełnie nowa jakość jeśli chodzi o odbiór i postrzeganie obrazu.

Poniżej możecie zobaczyć symulację porównania standardowego obrazu (zdjęcie po lewo) i wersji z HDR (zdjęcie po prawo).

Symulacja-porownania-obrazu-z-i-bez-HDR

Wprawdzie nie można jeszcze oficjalnie pobierać filmów w 4K z HDR przez klienta iTunes, tak warto wspomnieć, że następny system Apple - High Sierra, będzie posiadał usprawnione wsparcie właśnie dla nowych formatów wideo - w tym zapisanych w rozdzielczości 4K. Nowy system usprawni odtwarzanie i ew. edycję materiałów zapisanych przy tak dużej rozdzielczości.

appletv

Plotki mówią również o zbliżającej się premierze nowego urządzenia Apple TV, które potrafiłoby wesprzeć nowe formaty - ten multimedialny hub dla naszego telewizora już dawno nie doczekał się odświeżenia w ofercie Apple, a więc wypuszczenie go przed świętami, kiedy to kupujemy nowe telewizory, elektronikę i inne gadżety, byłoby na to idealnym czasem.

Zagłosuj

Posiadasz wyświetlacz zdolny wyświetlać treści w 4K z HDR?

RadioZet.pl/AM

Oceń
Tagi