Apple tłumaczy użytkownikom wady ekranu OLED. Zabezpiecza się przed reklamacją iPhone'a X

06.11.2017 10:51

Technologia wyświetlaczy zastosowana w iPhonie X jest rozwiązaniem, które daje rewelacyjne efekty w kwestii wyświetlanych barw i poziomu czerni. Niestety nie jest to rozwiązanie idealne i posiada kilka bardzo poważnych wad.

Apple tłumaczy użytkownikom wady ekranu OLED. Zabezpiecza się przed reklamacją iPhone'a X fot. Apple

Jeśli widziałeś jeden z ostatnich flagowców Samsunga to zapewne wiesz, jaką jakość ekranu może zapewnić ekran OLED w smartfonie. Urządzenia w niego wyposażone mogą liczyć na niesamowicie nasycone barwy, a także fantastyczny poziom kontrastu.

Panele OLED nie są jednak rozwiązaniem idealnym i cierpią na kilka bardzo poważnych problemów, których pozbawione są konkurencyjne dla tej technologii panele IPS. Mimo dość dużego zaawansowania w rozwoju ekranów OLED wciąż nie udało się z nich usunąć problemu nadmiernego poziomu danej barwy bazowej (zielona, niebieska, czerwona) - dlatego najnowsze Samsungi Galaxy S8 cierpią na problem "zbyt różowego zabarwienia ekranu", a biel w nich nie jest biała. Ponadto ekrany OLED przy zbyt długim wyświetlaniu na ekranie tej samej treści potrafią już na zawsze zachować "ducha" tego, co było wyświetlane - zupełnie jak pierwsze płaskie ekrany HD.

Apple jest świadome problemów tej technologii i wie, że nie jest tak doskonała jak było to przez nią tak zachwalane podczas pierwszej prezentacji iPhone'a X. W związku z tym na oficjalnej stronie Apple pojawiła się następująca wzmianka:

"

"Patrząc na wyświetlacz OLED pod kątem, można zauważyć niewielkie zmiany odcieni kolorów. Jest to normalna cecha technologii OLED. Po dłuższym użytkowaniu mogą zajść pewne zmiany obrazu wyświetlacza OLED. Jest to oczekiwane zachowanie, które może się wiązać z pozostawaniem (tak zwanym wypalaniem) obrazu. Na ekranie może być widoczny nieznaczny ślad poprzedniego obrazu po zmianie na inny. Może to wystąpić w szczególnych przypadkach, kiedy obraz o wysokim kontraście jest długo wyświetlany bez zmian. Wyświetlacz Super Retina opracowaliśmy tak, aby najbardziej w branży ograniczyć występowanie efektu wypalania OLED." "

Apple tym samym stara się wytłumaczyć swoim klientom, że wie, iż to rozwiązanie ma wady, jednak u innych producentów jest z tym gorzej. Jednocześnie firma odcina się od wszystkich reklamacji wywołanych z powodu niedostatecznej jakości ekranu, bo właśnie tak mają one działać.

Dodatkowo Apple w swojej notce zamieszcza "poradnik", co robić, aby uniknąć problemów z ekranem w urządzeniu, które kosztuje 5 tysięcy złotych: należy nie wyświetlać treści przy maksymalnej jasności przez dłuższy czas, ustawić szybsze wyłączanie ekranu, kiedy się nie korzysta z iPhone'a X i ustawić funkcję automatycznego ustawienia jasności.

Zagłosuj

Wiedziałeś o tych wadach ekranów OLED?

RadioZet.pl/AM

Co wiesz o telefonii? Sprawdź swoją wiedzę w naszym Quizie:

Oceń