Apple w tarapatach? Firmie grozi zakaz importu iPhone'ów do USA

08.05.2017 12:35

Rozwiązanie współpracy Apple z firmą Qualcomm ma obecnie dość ciężki przebieg dla firmy z Cuppertino. Chiński producent może teraz spowodować brak możliwości importu wyprodukowanych egzemplarzy urządzeń do Stanów.

Apple w tarapatach? Firmie grozi zakaz importu iPhone'ów do USA fot. pexels

Apple do tej pory mocno współpracowało z firmą Qualcomm zajmującą się produkcją mobilnych procesorów. Teraz jednak firma postanowiła samodzielnie opracowywać technologię odpowiedzialną za bycie centralną jednostką iPhone'ów.

Rozstanie tak dużych firm jak Apple i Qualcomm najwyraźniej nie może odbyć się po dobroci. Otóż Apple oskarżyło Qualcomma o nieprzyznanie firmie obiecanego rabatu, który miał zostać przyznany na opłaty licencyjne sięgające miliarda dolarów. Skutkiem tego firma mocno oberwała w Korei otrzymując sporą karę finansową.

Z kolei teraz Qualcomm chce się odegrać i oskarża amerykańską firmę o łamanie postanowień zawartych umów i zgłosiła Apple do Amerykańskiej Komisji Handlu Międzynarodowego. W zgłoszeniu mowa jest o tak poważnej karze jak zakaz importu smartfonów wyprodukowanych przez Apple z Chin do Stanów Zjednoczonych.

Decyzja należy teraz do Komisji, lecz nałożenie tak dużej sankcji na Apple jest mimo wszystko mało prawdopodobne. Decyzję tę musiałby potwierdzić prezydent USA, a w przypadku podobnego sporu między Samsungiem a Apple, ówczesny prezydent Barack Obama postanowił nie nakładać na Apple takiej kary. Jednak dalszy przebieg sprawy może mieć jeszcze wiele rozdziałów i warto ją śledzić.

Zagłosuj

Uważasz blokadę importu iPhone'ów do USA za realną?

RadioZET.pl/AM

Oceń