Apple wycofuje ze sprzedaży iPody. To koniec pewnej ery. Będziecie tęsknić? [WIDEO]

09.01.2019 14:24

Pewnie niejedno z was ma jeszcze w szufladzie jeden z modeli iPoda. Kultowy odtwarzacz mp3 dla nas był pierwszym gadżetem Apple, jaki kupiliśmy! Tym bardziej informację o wycofaniu iPodów Nano i iPodów Shuffle przez producenta z internetowych sklepów przyjęliśmy z małą dozą nostalgii. To koniec pewnej epoki w technologii. 

Apple wycofuje ze sprzedaży iPody. To koniec pewnej ery. Będziecie tęsknić? [WIDEO] fot. YouTube

Apple wycofuje iPody Nano i Shuffle ze sklepów

Na razie internetowych, ale to oznacza tylko jedno: ostatnie sztuki, jakie posiadają w zapasie sklepy stacjonarne to również ostatnia szansa na nabycie iPoda Nano i iPoda Shuffle w ogóle. To koniec pewnej epoki. Kultowy odtwarzacz mp3 swojego czasu był prawdziwym obiektem pożądania. Sami pamiętamy swój pierwszy, jakby to było wczoraj, a nie jeszcze w dawnych latach szkolnych... iPod diametralnie zmienił sposób, w jaki słuchaliśmy muzyki i do dziś sprawia, że pomimo zabójczych cen i pewnego braku innowacyjności marki w ostatnich latach wciąż pozostajemy zaślepionymi miłością do charakterystycznego designu autorstwa Jony'ego Ive'a fanami Apple. Jedynym modelem, jaki pozostanie jeszcze na razie w sprzedaży, jest iPod Touch, jednak tak naprawdę to już dawno odchudzona wersja iPhone'a, czyli iPhone Lite. Po oryginalnym iPodzie Touch też już dawno nie ma śladu. Z tym rozdziałem producent chce więc już pożegnać się praktycznie ostatecznie.

Steve Jobs: "Wybraliśmy muzykę, bo jest częścią życia każdego"

Wróćmy jednak jeszcze na moment do czasów, kiedy iPod dopiero wkraczał na rynek, rewolucjonizując segment odtwarzaczy mp3 i popularyzując je na skalę, której nikt się chyba nie spodziewał. Był 2001 rok, a Steve Jobs był jeszcze w pełni zdrowia i sił - założyciel Apple jeden ze swoich legendarnych już produktów po raz pierwszy pokazał światu podczas kameralnej konferencji technologicznej, której fragment możecie obejrzeć poniżej. "Zastanawialiśmy się nad dziedziną, w którą powinniśmy się zaangażować. Nasz wybór padł na muzykę. Dlaczego muzyka? Cóż, po prostu ją kochamy, a zawsze dobrze jest robić to, co się kocha. Co więcej, muzyka jest częścią życia nas wszystkich. Absolutnie każdego. Istnieje od zawsze i zawsze tak będzie. To nie są spekulacje, mamy tę pewność. Potencjalny rynek odbiorców jest ogromny i praktycznie nie ma granic" - dzięki, Steve. Będziemy zawsze cię pamiętać. Słynący z trudnego charakteru i zaawansowanego pracoholizmu wizjoner nie był jednak typowo artystyczną duszą, ale przede wszystkim genialnym liderem. To on dostrzegł jako pierwszy niszę na rynku gotowym tylko na tego, kto potrafiłby umiejętnie zagospodarować jego przestrzeń. Wymieniając marki takie jak Creative, Sony czy nieco już zapomniane SONICblue podkreślał, że cyfrowa rewolucja, jaka czeka przemysł muzyczny będzie historycznym przełomem, którego nie będzie można już zatrzymać. Jedyne, co wydawało się więc ówczesnemu CEO Apple sensowne, to do niej dołączyć i zacząć dyktować jej reguły. Jak dziś już wiemy, był to przysłowiowy strzał w dziesiątkę. 

Era iPodów się kończy

A jednak wszystko, co dobre kiedyś się kończy, a w przypadku technologii najczęściej zostaje zastąpione czymś nowszym i zazwyczaj (choć niestety nie zawsze), lepszym. W 2014 roku obecny CEO Apple, Tim Cook, który objął to stanowisko po śmierci Jobsa w 2011 roku po raz pierwszy odważył się powiedzieć głośno to, o czym mówiło się w kuluarach już do dawna. "Chyba wszyscy mamy już świadomość tego, że czas iPodów się kończy" - podsumowywał spadającą sprzedaż urządzeń i olbrzymie zmiany, jakich dokonały na rynku współczesne smartfony i tablety. Dziś iPoda możemy kupić już co najwyżej z sentymentu lub w celach kolekcjonerskich. Na otarcie łez zostaje jednak historia, której nic już nie zmieni - iPod zapisał się w niej już na zawsze. A wy, macie jeszcze jakiś, który działa?

RadioZET.pl/źródło:Wired/AG

Oceń