Asystent Google może wreszcie przemówić po polsku

16.02.2018 15:44
xxx zet

Google pokazało mapę szykowanych na 2018 rok lokalizacji usługi Assistant – wynika z niej, że Asystent przemówi po polsku. Wyszukiwarka szybko uściśliła, że tak naprawdę to sama jeszcze nie wie, czy to się uda.

Asystent Google może wreszcie przemówić po polsku fot. Maurizio Pesce, CC BY 2.0

Język polski jest niesłychanie piękny i rozbudowany – i to jest jego przekleństwo, jako że nauczenie się go przez obcokrajowca to dla niego droga przez mękę. Okazało się, że podobne problemy mają także komputery oraz sztuczna inteligencja, która co prawda całkiem dobrze włada prostym (a w porównaniu do polskiego nawet prostackim) angielskim, ale polszczyzna to już dla niej za wysokie progi.

Asystent jest dla Google bardzo ważną usługą – program obsługiwany jest głosem i wiąże ze sobą wszystkie sprzęty oferowane przez przedsiębiorstwo, łącząc je ze sobą w inteligentną całość. Brak obecności Asystenta komunikującego się w danym języku stawia dany rynek i użytkowników poza głównym nurtem wydarzeń. Google nie chce ponadto sprzedawać produkowanych przez siebie (lub trzymanych pod opieką) sprzętów, jeśli nie można w pełni wykorzystać jego możliwości. W Polsce nie można więc oficjalnie kupić Pixeli, Chromebooków czy głośników Home.

Pierwsze wzmianki o tym, że może się to zmienić pojawiły się pod koniec 2017 roku – na oficjalnym spotkaniu podsumowującym rok polski oddział giganta dawał do zrozumienia, że w 2018 roku może wprowadzić do sklepów coś konkretnego.

Wiadomość o szykowaniu polskiej wersji Asystenta Google dotarła z konferencji poświęconej programowi Digital News Initiative – gigant pokazał na niej mapę z zaznaczonymi krajami, w których ma pojawić się w 2018 roku zlokalizowana usługa. Polska znalazła się wśród wybrańców.

Oficjalnie Google studzi atmosferę. Polski oddział ifnormuje tylko, że wie o trwających pracach nad spolszczeniem usługi, ale nie wie o tym jak bardzo są zaawansowane i kiedy można spodziewać się ich zakończenia. Światowa korporacja zaś stwierdziła, że mapa ma tylko charakter poglądowy i pokazuje, gdzie chciałaby wprowadzić w 2018 roku Asystenta działającego w ojczystych językach, ale nie gwarantuje, że się to uda.

Zagłosuj

Korzystałbyś z pomocy Asystenta Google?

RadioZET.pl/MT

Oceń