Słuchaj
Damian Michałowski, Michał Korościel
Konrad Piasecki
Damian Michałowski, Michał Korościel
Marcin Sońta , Mateusz Ptaszyński
Marcin Wojciechowski
Hubert Radzikowski , Justyna Dżbik
Hubert Radzikowski
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Atak wirusów na Polskę. Rząd zwołuje Zespół Zarządzania Kryzysowego

28.06.2017 09:58

Polska znajduje się wśród krajów najbardziej dotkniętych światowym atakiem ransomware – wirusa szyfrującego pliki na dysku i żądającego okupu. Sytuacja jest na tyle poważna, że rząd zwołał na 28 czerwca 2017 roku Zespół Zarządzania Kryzysowego.

Atak wirusów na Polskę. Rząd zwołuje Zespół Zarządzania Kryzysowego fot. materiały prasowe

Spotkanie w sprawie ataku rozpocznie się o godz. 11.00 – w jego trakcie ministrowie przekażą informacje na temat stanu polskiej infrastruktury i możliwych zagrożeń. Raporty złożą także szefowie poszczególnych służb.

Nie wiadomo jeszcze, czy spotkanie będzie miało charakter czysto informacyjny, czy zostaną podjęte ustalenia w sprawie działań mających zminimalizować zagrożenie dla polskich podmiotów. Anna Streżyńska, Minister Cyfryzacji, o godz 11.00 miała podpisywać we własnym resorcie porozumienie w sprawie strategii rozwoju sieci 5G w Polsce – termin uroczystości został przełożony na 29 czerwca 2017.

Z danych publikowanych przez przedsiębiorstwa zajmujące się bezpieczeństwem wynika, że Polska znajduje się wśród krajów najbardziej dotkniętych atakiem.

Wirus, nazwany Petya, rozpoczął swoje działanie na Ukrainie, gdzie sparaliżował prace administracji rządowej oraz wielu przedsiębiorstw. Oficjele przyznali, że kraj ma potężne kłopoty używając do tego znanego internetowego mema:

Jak zachowywać się w internecie, żeby nie paść ofiarą wirusa? Przygotowaliśmy dla Was poradnik, dzięki czemu nie będziecie musieli się obawiać, że Wasze pliki zostaną zaszyfrowane.

Zagłosuj

Mieliście problemy przez wirusy komputerowe?

RadioZET.pl/MT

Oceń