Autonomiczne samoloty bliżej niż sądzimy

16.08.2017 21:00

Pierwsze loty autonomiczne samoloty pasażerskie mogłyby odbyć już w 2025 roku.

Autonomiczne samoloty bliżej niż sądzimy fot. pexels

Taką informację zapowiedziała firma Boeing. Plany budowy autonomicznego samolotu wkraczają do kolejnego etapu - jak informuje wiceprezes firmy - Mike Sinnett, podstawowe elementy technologii potrzebnej do ich stworzenia są już dostępne.

Bardzo podobne przewidywania zawarte są w raporcie szwajcarskiego przedsiębiorstwa finansowego UBS, które jest przekonane, że autonomiczne samoloty pojawią się w 2025 roku, a ich wdrożenie przyniesie oszczędności firmom pasażerskim, same loty będą też bezpieczniejsze.

Dzięki wprowadzonym optymalizacjom i redukcjom załogi, sektor mógłby oszczędzić do 35 miliardów rocznie. Jednak jak wykazują obecnie przeprowadzane badania, pasażerowie mieliby problem zaufać takim środkom transportu. Brak pilota na pokładzie samolotu i oddanie pełnej kontroli nad lotem sztucznej inteligencji nie każdemu przypada do gustu.

W badaniu przeprowadzonym przez UBS na 8 tysiącach ankietowanych aż 54% wyraziło swoją niechęć do lotu samolotem autonomicznym. Z czasem jednak ten współczynnik będzie się zmieniał na korzyść nowego rozwiązania, lecz będzie musiało być wprowadzane stopniowo, a klienci powinni być odpowiednio doinformowywani o rozwoju tej technologii i jej korzyściach.

RadioZET.pl/AM

Oceń