Słuchaj
Aga Kołodziejska, Tomek Florkiewicz
Konrad Piasecki
Aga Kołodziejska, Tomek Florkiewicz
Mateusz Ptaszyński
Marcin Wojciechowski
Hubert Radzikowski
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Autonomiczne samoloty bliżej niż sądzimy

16.08.2017 21:00

Pierwsze loty autonomiczne samoloty pasażerskie mogłyby odbyć już w 2025 roku.

Autonomiczne samoloty bliżej niż sądzimy fot. pexels

Taką informację zapowiedziała firma Boeing. Plany budowy autonomicznego samolotu wkraczają do kolejnego etapu - jak informuje wiceprezes firmy - Mike Sinnett, podstawowe elementy technologii potrzebnej do ich stworzenia są już dostępne.

Bardzo podobne przewidywania zawarte są w raporcie szwajcarskiego przedsiębiorstwa finansowego UBS, które jest przekonane, że autonomiczne samoloty pojawią się w 2025 roku, a ich wdrożenie przyniesie oszczędności firmom pasażerskim, same loty będą też bezpieczniejsze.

Dzięki wprowadzonym optymalizacjom i redukcjom załogi, sektor mógłby oszczędzić do 35 miliardów rocznie. Jednak jak wykazują obecnie przeprowadzane badania, pasażerowie mieliby problem zaufać takim środkom transportu. Brak pilota na pokładzie samolotu i oddanie pełnej kontroli nad lotem sztucznej inteligencji nie każdemu przypada do gustu.

W badaniu przeprowadzonym przez UBS na 8 tysiącach ankietowanych aż 54% wyraziło swoją niechęć do lotu samolotem autonomicznym. Z czasem jednak ten współczynnik będzie się zmieniał na korzyść nowego rozwiązania, lecz będzie musiało być wprowadzane stopniowo, a klienci powinni być odpowiednio doinformowywani o rozwoju tej technologii i jej korzyściach.

RadioZET.pl/AM

Oceń