Autonomiczny robot popełnił samobójstwo - utopił się w fontannie

19.07.2017 15:40

Firma Knightscope nie ma szczęścia do swoich robotów...

Autonomiczny robot popełnił samobójstwo - utopił się w fontannie fot. Knightscope / kadr YouTube

Poprzednia autonomiczna maszyna K5 firmy Knightscope potrąciła półtoraroczne dziecko i przejechała mu po nodze. Z uwagi na to, że K5 to 150-kilogramowy i 1,5-metrowy sprzęt, mogło to spowodować ogromne obrażenia nawet na dorosłym, a co dopiero na dziecku. Producent tłumaczył jednak, że na szczęście nie doszło do większych obrażeń oprócz zadrapań, dzięki zaawansowanym czujnikom maszyny. Z uwagi właśnie na te zaawansowane czujniki maszyna zatrzymała się tuż przed dzieckiem i chciała je wyminąć, ale to niespodziewanie zmieniło swój kierunek poruszania się, przez co doszło do nieszczęśliwego potrącenia.

Teraz doszło do kolejnego wypadku. Tym razem robot K5 okazał się niebezpieczny dla samego siebie. Podczas patrolowania galerii handlowej w Waszyngtonie maszyna wjechała do fontanny, przewracając się na schodkach małego basenu, zalewając sobie wszystkie układy elektroniczne.

Czy to początek wizji przyszłości, w której roboty stają się samoświadome i nie chcą żyć w naszym świecie? To oczywiście tylko przejaskrawienie tej sytuacji, lecz jak głosi Elon Musk - CEO Tesli, powinniśmy obawiać się skutków rozwoju sztucznej inteligencji i odpowiednio się na nią przygotować.

Zagłosuj

Boisz się, że sztuczna inteligencja zawładnie Ziemią?

RadioZet.pl/AM

Oceń