Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Aga Kołodziejska
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Bad Rabbit - nowe ransomware grasuje po Europie

25.10.2017 10:58
xxx zet

Na wiosnę tego roku setki tysięcy komputerów zostało zainfekowanych złośliwym oprogramowaniem szyfrującym pliki. Na jesień wirus powraca w zmienionej, lecz wciąż groźnej formie.

Bad Rabbit - nowe ransomware grasuje po Europie

Wirus nazwany "Bad Rabbit" (pol. zły królik) zainfekował już ponad 200 instytucji w krajach w Centralno-Wschodniej Europie. Ataki odkryto na maszynach w Niemczech, Turcji, Ukrainie i Rosji.

Wirus zdołał przeniknąć między innymi przez zabezpieczenia sieci internetowych w porcie lotniczym w Odessie, kijowskiego metra czy Ministerstwa Infrastruktury Ukrainy.

Wirus zapewne przedostaje się na komputery ofiar za pośrednictwem fałszywej aktualizacji Adobe Flash, która wyświetla się jako reklama na stronach internetowych. Po zarażeniu jednego komputera wirus bez problemu może rozpropagować się po pozostałych maszynach podłączonych do tej samej sieci wewnętrznej.

br

Jak działa ransomware Bad Rabbit?

Wirus początkowo nie daje o sobie znaku, jednak w momencie, gdy na dobre zostanie rozpoczęte szyfrowanie danych na dysku, na ekranie komputera zostaje wyświetlony komunikat o zamiarach cybeprzestępców, którzy przygotowali wirusa.

Pliki szyfrowane przez ransomware można jedynie odblokować poprzez wpłacenie okupu na konto cyberprzestępców. Żądają oni 0,05 bitcoina - wirtualnej waluty, której 0,05 wartości przy obecnym kursie to ok. 1000 polskich złotych.

RadioZet.pl/AM

Wiesz skąd pochodzą producenci elektroniki? Sprawdź swoją wiedzę w naszym Quizie:

QUIZ. Z jakiego kraju pochodzi dany producent elektroniki fot. pexels
Oceń