Badania dowodzą, że każdy może stać się... internetowym trollem

04.08.2017 09:20

Internetowy troll to osoba, która cechuje się antyspołecznym zachowaniem i publikowaniem napastliwych, kontrowersyjnych i często nieprawdziwych przekazów. 

Badania dowodzą, że każdy może stać się... internetowym trollem fot. pexels

Trolle często publikują mocno nacechowane komentarze - "przynęty", w celu wywołania dyskusji na forach, grupach dyskusyjnych lub w sekcji komentarzy.

Badania, jakie przeprowadzili naukowcy z Uniwersytetu Stanforda i Cornella, odkryły jednak dość przerażającą rzecz - internetowym trollem może okazać się każdy z internautów.

W celu uzyskania wyników badań, przeprowadzono eksperyment na grupie 650 osób. Polegał on na podzieleniu badanych na 2 zespoły - jednemu z nich zadawano łatwe pytania, a drugiego trudne. Osoby należące do drugiego zespołu wykazywały się zakończeniu pierwszego etapu gorszym humorem niż grupa pierwsza.

Drugim etapem testu było zadanie polegające na przeczytaniu artykułu w sieci i zaangażowanie się w dyskusji na forum internetowym, dotyczącej wspomnianego tekstu.

Podczas prowadzonych dyskusji część badanych osób prowadziła merytoryczny, spokojny dialog, natomiast inni potrafili obrzucać innych użytkowników wyzwiskami.

35% osób z grupy, która otrzymała proste pytania, zaczęło prowadzić agresywny dialogi, natomiast aż 68% osób z grupy o trudnych pytaniach pisało agresywnie. Ludzie dużo łatwiej przechodzili na "trollową stronę mocy", kiedy napotkali komentarze zostawione przez innych trolli.

Zagłosuj

Zdarza Ci się napotykać "trolli" na forach internetowych?

RadioZet.pl/geekweek.pl/AM

Oceń