Badanie pogrąża Apple. Celowo zwalnia starsze iPhone'y?

12.09.2017 11:10

Krążące po internecie plotki sugerują, że Apple specjalnie spowalnia starsze modele iPhone’ów, żeby zmusić do zakupu nowego. Naukowcy postanowili sprawdzić, jak jest naprawdę.

Badanie pogrąża Apple. Celowo zwalnia starsze iPhone'y? fot. brett jordan, CC BY 2.0

Nie przeprowadzono co prawda testów wydajności przed i po premierze iPhone’a nowej generacji, postanowiono za to prześledzić historię wyszukiwań internetowych sformułowania „iPhone zwolnił” i sprawdzić, czy istnieje korelacja z datami premier poszczególnych smartfonów Apple.

Wyniki swoich dociekań przedstawili na wykresie.

fot. materiały prasowe

Jak widać, na wykresie można dostrzec zbieżność – wygląda na to, że użytkownicy zaczynają dostrzegać spowolnienie swojego iPhone dokładnie w chwili, gdy na rynku pojawia się nowszy model.

Wynika to zapewne z faktu, że wraz z premierą sprzętu Apple prezentuje także nowszą wersję systemu operacyjnego iOS, który instaluje się automatycznie na większości starszych telefonów. Nowe funkcje mogą wpłynąć na szybkość działania iPhone’a – czy to większym zapotrzebowaniem na moc obliczeniową, czy też – jak wskazują internetowe teorie spiskowe – specjalnym opóźnienia działania aplikacji, jeśli uruchamiane są na starszym sprzęcie.

 

Możliwość własnoręcznego zweryfikowania tych informacji pojawi się dzięki premierze jubileuszowego, rekordowo drogiego modelu, nazwanego przez Apple „iPhone X”. Do internetu wyciekły praktycznie wszystkie jego dane – zebraliśmy je w tym miejscu.

Zagłosuj

Myślicie, że Apple naprawdę spowalnia starsze iPhone'y?

RadioZET.pl/MT

Oceń