Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Aga Kołodziejska
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Bank końca świata przejdzie modernizację. Zasoby mogą być zagrożone

01.03.2018 12:22
xxx zet

Zarówno Globalny Bank Nasion, jak i Biblioteka Końca Świata muszą przejść modernizacje, które zabezpieczą je przed powodziami. 

Bank końca świata przejdzie modernizację. Zasoby mogą być zagrożone fot. Flickr

Norwerski archipelag Svalbard na wyspie Spitsbergen to miejsce, w którym powstał zarówno Globalny Bank Nasion (przechowuje tysiące nasion roślin z całego świata), jak i Biblioteka Końca Świata (zawierająca najcenniejsze dzieła literackie zawarte w postaci analogowej).

Oba obiekty mimo świetnych założeń i planowania będą musiały jednak przejść modernizację. Z uwagi na spore zagrożenie powodziami spowodowanymi roztopami projekty muszą zostać dodatkowo zabezpieczone. Norwegowie przeznaczą na usprawnienia aż 12 milionów dolarów.

W zeszłym roku opady spowodowały uszkodzenie żelbetowej konstrukcji Globalnego Banku Nasion — woda dostała się do środka i dotarła do banku nasion, lecz na szczęście zamarzła. Naukowcy zdołali rozkruszyć lód i wynieść go z obiektu, zanim doszło do jakichkolwiek szkód.

Oba obiekty mimo tak ambitnych planów przetrwania najgorszych warunków panujących na Ziemi najwyraźniej nie wzięły pod uwagę roztopów...

RadioZet.pl/geekweek.pl/AM

Oceń