Słuchaj
Michał Korościel, Damian Michałowski
Michał Korościel, Damian Michałowski
Marcin Sońta , Mateusz Ptaszyński
Justyna Dżbik, Kamil Nosel
Hubert Radzikowski
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Bardzo groźny wirus już w 150 krajach - uważaj, jeśli masz WinXP

15.05.2017 10:44

W piątkowe popołudnie doszło do masowego rozprzestrzenienia się wirusa "WannaCry" - to ransomware, które zajmuje komputer pod kątem okupu. Od jego pierwszego wykrycia, przez weekend zdążył zarazić komputery u ponad 10 tysięcy organizacji i 200 tysięcy prywatnych urządzeń. 

Bardzo groźny wirus już w 150 krajach - uważaj, jeśli masz WinXP

Obecnie "WannaCry" rozprzestrzenił się po ponad 150 krajach. Ten cyberatak jest bez wątpienia jednym z większych precedensów ostatnich lat, a jego efekty mogą teraz dodatkowo się pogorszyć - ludzie od poniedziałku wracają do komputerów w pracy, a więc ransomware będzie mieć większe pole do popisu.

"WannaCry" to ransomware, czyli szkodliwe oprogramowanie, które zajmuje dostęp do komputera i szyfruje wszystkie pliki na dysku pod żądaniem okupu - wpłata okupu jednak nie gwarantuje odzyskania danych.

Obecnie ofiarą ransomware padły między innymi francuskie fabryki Renault, brytyjska fabryka Nissana, a nawet wiele szpitali w różnych krajach Europy.

wannacry

Co wiadomo o "WannaCry"?

Wirus zajmuje jedynie komputery, na których zainstalowany jest system Windows XP - stąd tak duża część zainfekowanych urządzeń w firmach i urzędach, gdzie leciwe maszyny wciąż działają w oparciu o ten system. Wirus wykorzystuje lukę zabezpieczeń systemu Windows XP, a rzekomy koszt odzyskania zainfekowanego komputera to około 300 dolarów wpłacone na konto cybeprzestępców.

Zagłosuj

Korzystasz z Windows XP?

Microsoft nawet zainterweniował w tej sprawie i już wydał odpowiednią aktualizację chroniącą system przed obecną wersją wirusa, lecz cyberprzestępcy zawsze mogą obejść i te zabezpieczenia. Co ciekawe, Microsoft miał już w ogóle nie wydawać aktualizacji dla tego systemu, lecz tak ogromna skala problemu zmusiła firmę do odpowiedniej interwencji. Jeśli używacie Windowsa XP to lepiej zainstalujcie stosowną poprawkę, która powinna być dostępna w centrum aktualizacji systemu.

Rzekomo cyberprzestępcy do stworzenia tego mega-wirusa wykorzystali oprogramowanie stworzone przez NSA, by łamać zabezpieczenia Windowsa.

Cyberprzestępcy już zapowiadają wersję 2.0 swojego wirusa, która z powodzeniem obejdzie również poprawkę wprowadzoną przez Microsoft. 

Zagłosuj

Padłeś kiedyś ofiarą cyberprzestępstwa?

RadioZet.pl/AM

Oceń