Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Aga Kołodziejska
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Marcin Łukasik
Marcin Wojciechowski
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Bezkluczowe auta zabijają?! Szokujące liczby

17.05.2018 17:20
xxx zet

Bezkluczowe auta miały ułatwiać życie kierowców, jednak co najmniej kilkudziesięciu z nich straciło je z ich powodu. Jak to możliwe?

Bezkluczowe auta zabijają?! Szokujące liczby fot. Shutterstock

Bezkluczowe auta przyczyną śmierci kilkudziesięciu osób

Według informacji The New York Times co najmniej 28 osób na terenie Stanów Zjednoczonych zmarło w wyniku działania bezkluczowych aut. Liczba zatruć jest jeszcze większa - aż 45 osób doznało w ten sposób uszczerbku na zdrowiu od 2006 roku. Wszystkiemu winna nieuwaga kierowców - bezprzewodowe piloty umożliwiają im uruchomienie auta z niewielkiej odległości. To jednak także sprawia, że można opuścić pojazd bez wyłączania silnika. Jeśli właściciel samochodu nie zauważy, że ten nadal działa, silnik może ciągle emitować wystarczającą ilość dwutlenku węgla, aby doprowadzić do zatrucia znajdujących się w domu osób. Aby doszło do katastrofy wystarczy, aby garaż był bezpośrednio połączony z budynkiem.

WARTO WIEDZIEĆ: UE przedstawiła kolejne rozwiązania, które mają być obowiązkowe w każdym samochodzie

Samoczynne wyłączanie się pojazdu

Rozwiązaniem problemu mogłaby być opcja samoczynnego wyłączania pojazdu po pewnym czasie. Z takiej możliwości korzystają tacy producenci aut jak np. Fiat i Mazda. Ich samochody z bezkluczowym zapłonem wyłączają się, jeśli przez 30 minut w pojeździe nie zostanie wykryty kluczyk. Takiej funkcji nie znajdziemy jednak we wszystkich modelach bezkluczowych aut. Przez jakiś czas pracowano nad rozporządzeniem wyposażenia pojazdów w system wizualnych lub dźwiękowych ostrzeżeń. Projekt spotkał się jednak ze stanowczym sprzeciwem branży motoryzacyjnej i pomysł finalnie porzucono. Część marek dobrowolnie zdecydowała się na instalację tego typu systemów, wciąż jednak można znaleźć na rynku modele, które nie posiadają takiego zabezpieczenia. Ich właściciele powinni więc wyjątkowo uważać na pracujący silnik, zanim opuszczą pojazd. Jak ostrzegają eksperci, nieszczęśliwych wypadków może być więcej.

RadioZET.pl/źródło:TheNewYokTimes/AG

TO TEŻ MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ:

Naga para znaleziona w aucie. Chcieli uprawiać seks, ale udusili się spalinami

Koniec z kradzieżą aut „na walizkę”? Spory sukces samochodowej marki

Horror pasażerów Tesli. Kolejna wpadka marki

Oceń