Biedronka wprowadza płatność Blikiem

17.09.2018 11:47
xxx zet

Coraz popularniejszy format płatności mobilnych trafia do Biedronki – już od 17 września 2018 klienci mogą płacić za zakupy nie mając przy sobie pieniędzy ani karty.

Sklep Biedronki fot. Jacek Halicki, CC BY-SA 4.0

Blik to stworzony przez Polski Standard Płatności system, który umożliwia zatwierdzanie transakcji za pomocą telefonu i aplikacji bankowej.

W sklepie, zamiast pieniędzy czy karty, użytkownik Blika podaje wygenerowany na telefonie sześciocyfrowy kod. Po wprowadzeniu go do terminala na ekranie smartfona pojawia się monit o zaakceptowanie płatności hasłem. Wystarczy je podać, żeby transakcja doszła do skutku.

Blik oficjalnie w Biedronce

Polski Standard Płatności ma nadzieję, że Blik stanie się poważna alternatywą dla płatności mobilnych –w tym także do Google Pay i Apple Pay, które wymagają obecności w smartfonach modułu NFC. Blik potrzebuje tylko dostępu do internetu.

W pierwszej połowie 2018 roku użytkownicy dokonali za pomocą Blika ponad 33 mln transakcji – tyle, ile w całym 2017 roku. Usługa trafiła więc w Polsce na podatny grunt, choć używana jest głównie podczas transakcji internetowych.

W sieci sklepów Biedronka można już było korzystać z podobnego rozwiązania – była to iKasa. System nie zdobył jednak popularności, gdyż nie był używany przez nikogo innego. Gdy Biedronka zdecydowała się w końcu na wprowadzenie płatności kartą, iKasa została wygaszona.

Zagłosuj

Jak najczęściej płacisz za zakupy?

RadioZET.pl/MT

Oceń