Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Aga Kołodziejska
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Marcin Łukasik
Kamil Nosel, Marcin Łukasik
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Biedronka wprowadza płatność Blikiem

17.09.2018 11:47
xxx zet

Coraz popularniejszy format płatności mobilnych trafia do Biedronki – już od 17 września 2018 klienci mogą płacić za zakupy nie mając przy sobie pieniędzy ani karty.

Sklep Biedronki fot. Jacek Halicki, CC BY-SA 4.0

Blik to stworzony przez Polski Standard Płatności system, który umożliwia zatwierdzanie transakcji za pomocą telefonu i aplikacji bankowej.

W sklepie, zamiast pieniędzy czy karty, użytkownik Blika podaje wygenerowany na telefonie sześciocyfrowy kod. Po wprowadzeniu go do terminala na ekranie smartfona pojawia się monit o zaakceptowanie płatności hasłem. Wystarczy je podać, żeby transakcja doszła do skutku.

Blik oficjalnie w Biedronce

Polski Standard Płatności ma nadzieję, że Blik stanie się poważna alternatywą dla płatności mobilnych –w tym także do Google Pay i Apple Pay, które wymagają obecności w smartfonach modułu NFC. Blik potrzebuje tylko dostępu do internetu.

W pierwszej połowie 2018 roku użytkownicy dokonali za pomocą Blika ponad 33 mln transakcji – tyle, ile w całym 2017 roku. Usługa trafiła więc w Polsce na podatny grunt, choć używana jest głównie podczas transakcji internetowych.

W sieci sklepów Biedronka można już było korzystać z podobnego rozwiązania – była to iKasa. System nie zdobył jednak popularności, gdyż nie był używany przez nikogo innego. Gdy Biedronka zdecydowała się w końcu na wprowadzenie płatności kartą, iKasa została wygaszona.

Zagłosuj

Jak najczęściej płacisz za zakupy?

RadioZET.pl/MT

Oceń