Słuchaj
Damian Michałowski, Michał Korościel
Konrad Piasecki
Damian Michałowski, Michał Korościel
Marcin Sońta , Mateusz Ptaszyński
Marcin Wojciechowski
Hubert Radzikowski , Justyna Dżbik
Hubert Radzikowski
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Błąd w procesorach Intela może wywołać poważne problemy

27.06.2017 15:50

Problem dotyczy procesorów wyposażonych w technologię Hyper-Threading, działającą na chipsetach z serii Skylake i Kaby Lake. 

Błąd w procesorach Intela może wywołać poważne problemy fot. pexels

Twórcy systemu operacyjnego Debian wykryli dość poważną wadę znalezioną w procesorach marki Intel. Według raportu opublikowanego na forum Debiana, procesory z 6. i 7. serii Intel Core ("Skylake" i "Kaby Lake"), przy włączonej funkcji Hyper-Threadingu, mogą w określonych sytuacjach zachowywać się niebezpiecznie, co może doprowadzić do błędów systemowych, a nawet utraty danych.

Wyłączenie funkcji Hyper-Threading, z poziomu BIOS-u, ma skutecznie blokować występowanie tego błędu, lecz raczej nie na tym powinna polegać faktyczna naprawa.

Intel, który odpowiada za stworzenie tych procesorów, informuje, że znany jest mu wspomniany problem:

"

"Przy pewnych warunkach w mikroarchitekturze układów, krótkie zapętlenia używające rejestrów AH/BH/CH/DH mogą spowodować nieprzewidywalne zachowywania systemów." "

Firma, przy okazji wspomina, że prowadzone są obecnie prace nad odpowiednią poprawką, lecz nie wszyscy będą mogli na nią liczyć - tylko użytkownicy procesorów z serii Kaby Lake, otrzymają stosowną aktualizację, która będzie musiała zostać udostępniona przez danego producenta płyty głównej komputera.

Zagłosuj

Czy Twój procesor może być narażony na tego typu błąd?

RadioZet.pl/AM

Oceń