Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Aga Kołodziejska
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Marcin Łukasik
Agnieszka Więdłocha , Maciej Stuhr
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Brytyjczycy będą mogli "usunąć się" z sieci

01.09.2017 12:10
xxx zet

Użytkownicy z Wielkiej Brytanii będą mogli usunąć całą historię swojej aktywności w Internecie.

Brytyjczycy będą mogli "usunąć się" z sieci fot. pexels

Rząd Wielkiej Brytanii chce, by ich kraj był wzorem dla innych państw pod kątem dbania o obywateli i szanowania ich prywatności.

Brytyjscy obywatele będą mieli możliwość usunięcia całej historii ich aktywności w sieci, a także posiadania większej kontroli nad tym, kto posiada i w jaki sposób wykorzystuje informacje o nich. Ma to przede wszystkim dotyczyć tego, jakie informacje na temat użytkowników przechowują serwisy społecznościowe (w tym Facebook).

Nowe prawo wejdzie w życie w maju 2018 roku i wprowadzi obowiązek proszenia obywateli o zgodę na gromadzenie danych o tym, co robią w sieci. Oznacza to również, że na życzenie użytkownika dana strona będzie musiała usunąć wskazane przez niego informacje na swój temat. Brytyjscy politycy chcą w przyszłości jeszcze bardziej zwiększyć prawa internautów. 

Po wejściu nowego prawa Urząd ds. Ochrony Danych będzie posiadał możliwość nakładania ogromnych grzywien na firmy naruszające bezpieczeństwo lub nadużywające dane obywateli kraju. Kary te mogą sięgać nawet 17 milionów funtów lub do 4 procent globalnego obrotu firmy.

Zagłosuj

Uważasz, że podobne regulacje powinny zostać wprowadzone w Polsce?

RadioZet.pl/Reuters/AM

Oceń