Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Aga Kołodziejska
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

CIMON. Robotyczny towarzysz na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

05.03.2018 15:32
xxx zet

Czy CIMON stanie się stałym kompanem astronautów?

kadr z YouTube (na zdjęciu robot CIMON) fot. kadr z YouTube (na zdjęciu robot CIMON)

Ważący pięć kilogramów CIMON to robot wyposażony w zaawansowany system sztucznej inteligencji. Dzieło stworzone dzięki współpracy inżynierów z Airbusa i IBM już wkrótce zagości na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Robot CIMON jest w stanie szybko i skutecznie rozpoznać głosy załogi i twarze przebywających na stacji astronautów. Jest idealnym towarzyszem podróży — nie tylko można z nim porozmawiać na wszelkie tematy, lecz również jest w stanie pomóc swoją wiedzą dzięki dostępowi do sieci.

Robot jest w stanie również zadbać o bezpieczeństwo astronautów i stan stacji — w razie problemów CIMON poinformuje załogę o nieoczekiwanym zdarzeniu i podpowie, co należy zrobić, by problem został rozwiązany.

CIMON zagości na ISS w czerwcu i na próbę zostanie tam do października. Następnie Europejska Agencja Kosmiczna przeanalizuje wpływ robota na członków różnych misji i stan stacji. Być może usprawniona wersja robota wkrótce zostanie stałym wyposażeniem Międzynarodowej Stacji Kosmicznej lub nawet będzie uczestniczyć w misjach kosmicznych.

RadioZet.pl/AM

Oceń