Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Aga Kołodziejska
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Marcin Łukasik
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Chcesz dostać Słodziaka? Nie zwrócisz zakupów

20.09.2018 15:46
xxx zet

Polacy znowu oszaleli na punkcie maskotek rozdawanych wiernym klientom przez Biedronkę. W sklepach zaczęły się pojawiać ogłoszenia, że odebranie naklejki oznacza brak możliwości zwrotu towaru. Czy tak można?

Gang Słodziaków fot. zrzut ekranu

Gang Słodziaków okazał się być hitem – pierwszą maskotkę odebrano już pierwszego dnia akcji, mimo że jej zdobycie nie jest proste. Regulamin akcji przewiduje, że Słodziaka dostaje się w prezencie po zebraniu 60 naklejek – aby dostać jedną, trzeba zrobić zakupy na 40 zł.

Możemy już teraz powiedzieć, że akcja „Gang Słodziaków” spotkała się z niezwykłym zainteresowaniem naszych klientów. Pierwsze dane, które o tym świadczyły, napłynęły już po pierwszym dniu akcji. Okazało się, że zaledwie 47 minut od początku akcji wystarczyło, żeby pierwsza osoba kupiła Słodziaka. Także z samego rana, ok. godz. 6:00, kupiono książkę opowiadającą o przygodach Gangu - chwali się Justyna Rysiak, menedżer ds. relacji zewnętrznych w Jeronimo Martins Polska S.A., właściciela sieci sklepów Biedronka.

Część amatorów maskotek próbuje obejść te wymagania, czasami w sposób łamiący prawo – jak mężczyzna, który ukradł ze sklepu 1800 naklejek. Biedronka stara się bronić przed próbami wyłudzania naklejek – w sklepach zaczęły pojawiać się ogłoszenia informujące, że po odebraniu nalepki klient traci prawo do zwrotu towaru.

Odebranie naklejki na Słodziaka przekreśla możliwość zwrotu zakupów

Ta sama informacja umieszczona jest w regulaminie akcji, w którym można wyczytać, że „w chwili przyznania uczestnikowi akcji punktów, traci on prawo do odstąpienia od zakupu i zwrotu zakupionych w ramach zakupu produktów”.

Dzięki takiej polityce Biedronka nie musi obawiać się, że „pomysłowi” klienci zaczną masowo robić zakupy uprawniające do odebrania dużej liczby naklejek, a następnie zwracać towary, nalepki zachowując oczywiście dla siebie.

Ogłoszenie wywołało konsternację u kupujących – według nich Biedronka ogranicza ich prawa konsumenckie. Jak jest naprawdę?

W przypadku akcji „Gang Słodziaków”, zgodnie z jej regulaminem, klient decydując się na wzięcie w niej udziału, nie może zwracać zakupionych towarów. Takie rozwiązanie zostało przez nas wprowadzone ze względu na to, że równoległe przyjmowanie zwrotów wydanych wcześniej naklejek byłoby trudne do zrealizowania operacyjnie. Analogicznie funkcjonowały obie akcje „Gang Świeżaków”. Należy również pamiętać, że czym innym jest zwrot pełnowartościowych towarów, a czym innym proces reklamacji – niezależnie od tego, czy klienci biorą udział w akcji „Gang Słodziaków” czy nie, zawsze mogą dokonać reklamacji zakupionych w naszej sieci produktów - tłumaczy Justyna Rysiak.

Możliwość zwrotu zakupionego w Biedronce towaru w czasie 14 dni wynika z praktyki przyjętej samodzielnie przez sklepy – nie wymaga tego żadne prawo. Dotyczy to sytuacji, gdy towar jest pełnowartościowy, a kupujący po prostu się rozmyślił.

Jeśli zakupiony produkt ma wadę, można go zwrócić na zasadzie rękojmi nawet wtedy, gdy kupując go odebrało się naklejki na Słodziaka.

Zagłosuj

Zbierasz Słodziaki?

RadioZET.pl/MT

Oceń