Chiński hyperloop wyśmieje projekt Muska?

04.09.2017 11:40

Chińska odpowiedź na system kolei Hyperloop ma być czterokrotnie szybsza, niż rozwiązanie amerykańskiej firmy.

Chiński hyperloop wyśmieje projekt Muska? fot. twitter / kadr z wideo

Informacje pochodzące od chińskiej agencji Xinhua mówią o rozpoczęciu prac nad budową nowej technologii ponaddźwiękowych pociągów. Ich prędkość ma wynosić do 4 tysięcy kilometrów na godzinę.

Za projektem stoi firma, która zajmuje się rozwojem chińskiego programu kosmicznego - China Aerospace Science and Industry Corporation (CASIC).

Jak działałaby kolej przyszłości według CASIC?

Kolej nazwana "HyperFlight" posiadałaby te same podstawowe założenia co amerykański pierwowzór. W tunelu o obniżonym ciśnieniu podróżowałaby konstrukcja, która dzięki wykorzystaniu technologii magnetycznej nie stykałaby się z elementami tunelu. Głównie za sprawą braku tarcia i minimalnego oporu powietrza pozwala to na osiągnięcie takich niesamowitych prędkości.

Według planów Chińczyków na początku prace mają zostać podzielone na trzy etapy. Pierwszym będzie budowa lokalnych odcinków między dużymi miastami, drugi etap miałby połączyć największe miasta, a z kolei trzeci etap zakłada budowę połączeń międzynarodowych. To właśnie w tym trzecim etapie zakłada się, że pociągi mogłyby osiągnąć niebotyczną prędkość 4 tysięcy kilometrów na godzinę. Lokalne i międzymiastowe połączenia to odpowiednio do 1 tys. km/h i 2 tys. km/h.

Ogłoszenie planów to jedno, a ich realizacja to drugie. Czy chińskie rozwiązanie faktycznie okaże się lepsze przekonamy się najwcześniej za kilka lat, o ile w ogóle budowa tej kolei przyszłości dojdzie do skutku.

Zagłosuj

Uważasz, że Chinom uda się zrealizować tę wizję?

RadioZet.pl/AM

Oceń