Chiny tworzą autorską rakietę wielokrotnego użytku

20.09.2017 14:45

Ich rakieta "New Line 1" ma konkurować z projektem rozwijanym przez amerykańskie SpaceX.

Chiny tworzą autorską rakietę wielokrotnego użytku fot. Linkspace

Chińska firma LinkSpace Aerospace Technology Group przedstawiła pierwsze informacje na temat swojego nowego projektu. Podobnie jak w przypadku projektu rozwijanego przez firmę Elona Muska - SpaceX, rakiety będą wielokrotnego użytku, co pozwoli na znaczne zmniejszenie kosztów misji kosmicznych, jak i zmniejszy to negatywny wpływ na środowisko.

Chiński system rakiet nazwano "New Line 1". Składa się on z dwustopniowej rakiety typu SLV (Small Launch Vehicle). Układ ten może wynosić w przestrzeń kosmiczną mikro i nanosatelity, a jego wymiary są dość niewielkie - 2 na 20 metrów.

Nowoczesna konstrukcja rakiet pozwoli na przenoszenie ładunków o wadze do 200 kilogramów, które będzie można wynieść na niską orbitę okołoziemską - w granice od 250 do 550 kilometrów nad Ziemią.

Chińczycy co ciekawe, wcale nie myślą o wygryzieniu SpaceX z rynku - wręcz przeciwnie. Firma w ciepłych słowach wypowiada się o ich projekcie rakiety Falcon 9, a samą amerykańską firmę uważa za "wyznacznik i wzór do naśladowania".

Zagłosuj

Która z firm ma według Ciebie większe szanse powodzenia na rynku?

RadioZet.pl/AM

Oceń