Chomikuj.pl spada w rankingu piractwa Google

10.07.2017 14:39

Google musiało usunąć linki prowadzące do niemal 21 mln podstron serwisu Chomikuj.pl – wnieśli o to właściciele praw autorskich. Polska strona spadła jednak w zestawieniu największych piratów.

Chomikuj.pl spada w rankingu piractwa Google fot. zrzut ekranu

Jeszcze we wrześniu 2016 roku polski serwis zajmował czwartą pozycję pod względem liczby kwestionowanych pod względem legalności treści podstroi wśród wszystkich domen monitorowanych przez Google na całym świecie.

W lipcu 2017 roku sytuacja jednak się zmieniła – rodzimy serwis do przechowywania plików w chmurze został wyprzedzony przez zachodni serwis.

Z wyników wyszukiwania Google usunięto w ciągu ostatnich lat ponad 2,5 mld odnośników – działo się tak na żądanie właścicieli praw autorskich oraz reprezentujących je organizacji. Po otrzymaniu odpowiedniego zgłoszenia wyszukiwarka sprawdzała, czy w istocie treść udostępniana jest nielegalnie i jeśli stwierdzono akt piractwa – link znikał ze strony wyszukiwań.

Miało to zmniejszyć skalę nielegalnych pobrać – materiały, których nie wykasuje Google, dla większości użytkowników po prostu nie istnieją. Proces jest transparentny – internetowy gigant pokazuje wszystkie otrzymywane żądania na specjalnej stronie – dzięki temu wiadomo, że czasem wytwórnie i stacje telewizyjne nie do końca sprawdzały, do czego chcą usunąć dostęp.

Wytwórnia Warner Bros. zażądała bowiem usunięcia linków do własnej strony (znajdowały się na niej materiały promocyjne filmu „Mroczny Rycerz”), w Polsce podobna sztuka udała się Cyfrowemu Polsatowi, którzy zażądał od Google usunięcia odnośników do trzech swoich witryn.

fot. zrzut ekranu

Największym piratem na świecie okazała się być strona 4shared.com z 64 mln żądań usunięć z wyników wyszukiwania, drugie miejsce przypadło mp3toys.xyz z 51 mln zgłoszeń o naruszeniach prawa autorskiego, podium zamyka rapidgator.net, na którym doszukano się 27 mln spiraconych materiałów. Na czwartym miejscu uplasował się serwis uploaded.net - właściciele praw autorskich zażądali usunięcia z niego 22,4 mln linków do nielegalnie udostępnianych treści.

Zagłosuj

Korzystacie z chomikuj.pl?

RadioZET.pl/MT

Oceń