Jak wybrać bezpieczne okulary przeciwsłoneczne?

19.05.2017 13:55

UOKiK przygotował poradnik dla osób planujących zakup okularów przeciwsłonecznych – można się z niego dowiedzieć o zakresie oferowanych osłony oraz o tym, w których modelach można bezpiecznie prowadzić samochód.

Jak wybrać bezpieczne okulary przeciwsłoneczne? fot. materiały prasowe

Oprócz zaspakajania zmysłu estetyki okulary przeciwsłoneczne powinny skutecznie chronić nasze oczy. W sprzedaży znajduje się wiele modeli, w bardzo zróżnicowanych cenach – podczas decydowania się na zakup warto wiedzieć, co dokładnie oznaczają obecne na nich oznaczenia.

Sposób opisywania okularów przez producentów jest określony przez polskie prawo – wszystkie okulary, które znajdują się w sprzedaży w naszym kraju, muszą być oznakowane zgodnie z przepisami. Przede wszystkim powinien znajdować się na nich znak CE, potwierdzający zgodność z wymaganiami.

Warto podzielić się informacjami na temat oznaczeń okularów ze znajomymi - wybór złej pary może mieć poważne zdrowotne konsekwencje.

Zagłosuj

Wybierając okulary przeciwsłoneczne kieruję się:

Na co zwracać uwagę kupując okulary przeciwsłoneczne?

  • Zwróć uwagę na oznakowanie, szukaj na okularach przeciwsłonecznych cyfr, które oznaczają kategorię zastosowanego filtra – od 0 do 4. Im wyższa, tym większy stopień ochrony przed światłem, ale też mniejsza zdolność zauważania znaków drogowych, sygnalizacji świetlnej czy innych uczestników ruchu. Dlatego, np. okulary przeciwsłoneczne z filtrem o kategorii 4 przeznaczone są do używania w górach, czy na pustyni. Nie mogą być stosowane do jazdy samochodem.
  • Sprawdź informacje dodatkowe o typie filtra. Przykładowo fotochromowy reaguje na natężenie światła. Im jaśniejsze otoczenie, tym ciemniejsza będzie szybka okularów przeciwsłonecznych. Z kolei filtr polaryzacyjny wyostrza obraz eliminując niepotrzebne odbicia. Jest on szczególnie wskazany do prowadzenia pojazdów.
  • W oznakowaniu okularów przeciwsłonecznych mogą być używane oznaczenia słowne lub piktogramy. Jeżeli producent użyje tylko piktogramów, powinien je wyjaśnić, objaśnienia powinny być w języku polskim - szukaj załączonej informacji.
  • Sprawdź, czy producent przewidział ograniczenia stosowania okularów przeciwsłonecznych, np. nie używać w solarium, przy prowadzeniu samochodów.
  • Przeczytaj instrukcję konserwacji i przestrzegaj jej, by okulary przeciwsłoneczne nie straciły swoich właściwości, np. przez starcie czy porysowanie powłoki antyrefleksyjnej.
  • Przy wyborze okularów przeciwsłonecznych kieruj się nie tylko ich ceną i wyglądem, lecz także warunkami, w których będziesz ich używać. Zbyt jasne lub za ciemne mogą powodować zmęczenie, a nawet doprowadzić do choroby oczu.
  • Sprawdź, czy wielkość lub kształt oprawek nie będzie ograniczać Twojego pola widzenia.
fot. materiały prasowe

Okulary przeciwsłoneczne - największe marki, najmodniejsze oprawki

RadioZET.pl/MT

Oceń