Cyberataki rosną w siłę - najpopularniejsze metody cyberprzestępców

21.04.2017 10:19

Dzięki corocznemu raportowi CERT Polska, wiemy, jakimi metodami najczęściej posługiwali się cyberprzestępcy w 2016 roku - warto przeczytać i uważać na tego typu zdarzenia.

Cyberataki rosną w siłę - najpopularniejsze metody cyberprzestępców fot. pexels

Według raportu opublikowanego przez CERT "Krajobraz bezpieczeństwa polskiego internetu 2016 roku", zespół otrzymał aż 722 i pół tysiąca zgłoszeń odnośnie phishingu, czyli wyłudzania danych.

Zagłosuj

Padłeś kiedyś ofiarą cyberprzestępstwa?

Cyberprzestępcy bazują w nich na nieświadomości użytkowników, sprytnie podszywają się pod znane nam marki lub usługi nakłaniając do otworzenia załącznika lub podania swoich danych logowania. 

Na łamach naszego portalu kilkukrotnie informowaliśmy naszych czytelników o tego typu niebezpieczeństwach: ataku phishingowym na klientów ING, fałszywe maile do klientów PKO, SMS-y na których odpisanie wykupuje drogą usługę premium, czy nawet podszywanie się przestępców pod naszych znajomych na Facebooku, by wyciągnąć od nas pieniądze

Cyberprzestępcy nie przebierają w środkach - potrafią również zainstalować na naszym komputerze wirusy, które później będą przechwytywać wprowadzane przez nas dane, co da im dostęp do takich poufnych danych jak nasze loginy i hasła, dostęp do kont bankowych, maili, a także plików z naszego komputera. Jak podaje raport - kradzież tożsamości internautów wzrosła w 2016 r. o 106% w stosunku do 2015 roku.

Nie tylko poprzez tego typu ataki udaje się cyberprzestępcom oszukać internautów. Specjalna kampania reklamowa stworzona przez oszustów, kierowała użytkowników mobilnych szukających Allegro w wyszukiwarce Google do strony zawierającej malware.

Pewne jest to, że cyberprzestępcy robią się coraz bardziej pomysłowi i tylko czekają na naszą nieuwagę. Mimo dużego sukcesu policji, która złapała szajkę odpowiedzialną za przekręty z SMS-ami premium, te i innego typu ataki będą nadal występować. Warto więc dzielić się ze swoimi znajomymi wiedzą o nich i ostrzegać się wzajemnie o nowych oszustwach, które na nas czyhają w sieci.

Nawet CERT zauważył w 2016 roku wzrost o ponad 30% więcej obsłużono problemów związanych z cyberatakami - to właśnie dzięki zwiększaniu świadomości użytkowników o cyberprzestępstwach i zgłaszaniu ich do odpowiednich organów. 

Zagłosuj

Zdarzyło Ci się wykryć przekręt cyberprzestępców?

RadioZet.pl/AM

Oceń