Czarna lista kupujących na Aliexpress. Ci użytkownicy już nic nie kupią

25.09.2018 15:49
xxx zet

Imię, nazwisko, adres, a nawet numer telefonu – takie dane użytkowników Aliexpress z Polski można znaleźć na czarnej liście prowadzonej przez sprzedawców w internecie. Trafiają na nią osoby, które z różnych względów nie spodobały się Chińczykom.

czarna lista Aliexpress fot. zrzut ekranu

Aliexpress stało się prawdziwym gigantem, jeśli chodzi o handel internetowy. Na witrynie zakupy robią miliony osób z całego świata – w tym setki tysięcy z Polski. Witryna oferuje bezpieczeństwo dzięki prostym zasadom – jeśli coś nie spodoba się klientowi, może liczyć na zwrot kosztów.

Nie brak osób, które próbują wykorzystać tę prokliencką politykę do oszukania chińskich sprzedawców – w sieci roi się wręcz od poradników, jak zrobić zakupy na Aliexpress i nie musieć za nie płacić.

Czarna lista kupujących na Aliexpress

Sprzedawcy bronią się przed wyłudzeniami – i innymi niekorzystnymi dla nich zachowaniami – tworząc czarne listy kupujących, których lepiej nie obsługiwać. Ich dane dostępne są publicznie w sieci (w Chinach RODO nie obowiązuje), tak by inni sprzedawcy także mogli wpisać je na swoje czarne listy użytkowników, których nie obsługują.

Na liście każdego dnia przybywa kilkanaście nazwisk – zazwyczaj w odpowiednim polu podawany jest powód, dla którego uznawane są za niegodne zaufania, zdarza się jednak, że sprzedawcom puszczają nerwy i piszą tam kilka soczystych słów od serca pod adresem problematycznego kontrahenta.

Na czarna listę trafiają przede wszystkim oszuści i fałszywe konta, służące do wyłudzeń – spora część znajdujących się tam nazwisk została jednak wprowadzona, gdyż użytkownicy skorzystali z mechanizmu rozwiązywania sporu ze sprzedającym.

Zagłosuj

Gdzie najczęściej kupujesz w internecie?

RadioZET.pl/MT

Oceń