Słuchaj
Damian Michałowski, Michał Korościel
Konrad Piasecki
Damian Michałowski, Michał Korościel
Marcin Sońta , Mateusz Ptaszyński
Marcin Wojciechowski
Marcin Wojciechowski
Justyna Dżbik, Marcin Łukasik
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Czujniki ruchu w smartfonie mogą zdradzić hakerom twoje hasło i pin

12.04.2017 13:26

Nawet najbardziej ostrożni użytkownicy urządzeń mobilnych mogą paść ofiarą cyberprzestępców - odkryto bowiem lukę, która umożliwia im na "podsłuchiwanie" sensorów ruchu, dzięki czemu zdobędą wszystkie potrzebne dane. Jak to możliwe?

Czujniki ruchu w smartfonie mogą zdradzić hakerom twoje hasło i pin fot. pexels
Zagłosuj

Uważasz, że wprowadzane przez Ciebie dane na urządzeniu mobilnym są bezpieczne?

Zespół naukowców z Uniwersytetu w Newcastle w Wielkiej Brytanii, odkrył nowy sposób na przejmowanie danych na urządzeniach mobilnych. Z pomocą instalacji na urządzeniu mobilnym odpowiedniej aplikacji działającej w tle, możliwe było nasłuchiwanie różnych czujników w urządzeniu, by na podstawie zebranych danych dowiedzieć się takich informacji jak np. czterocyfrowy kod PIN wprowadzany na ekranie dotykowym smartfona.

Jak tłumaczy doktor Maryam Mehrnezhad:

"

"Większość smartfonów, tabletów i innych urządzeń jest teraz wyposażone w szereg sensorów i czujników - począwszy od GPS, przez kamerę i mikrofon, jak również żyroskopy, czujniki odległości, NFC i akcelerometry.

Aplikacje mobilne i strony internetowe nie wymagają pozwolenia na dostęp do większości z tych czujników, dzięki czemu złośliwy kod jest w stanie "podsłuchać" danych z tych sensorów i zdobyć na tej podstawie poufne informacje, takie jak długość wykonywanych połączeń, aktywności fizyczne, wprowadzane kody PIN i hasła." "

Zespół prowadzący te badania już przesłał cały zbiór uwag do twórców przeglądarek, co powinno wprowadzić odpowiednie zabezpieczenia uniemożliwiające dokonywanie tego typu działalności cyberprzestępcom. Jednak i oni nie próżnują i zapewne znajdą kolejną lukę na wykorzystanie tego sposobu zbierania informacji.

Naukowcy teraz rozszerzają swoje badania i przyglądają się również takim akcesoriom jak opaski sportowe i smartwatche, które w obecnych czasach są iście kopalnią danych, płynących z zastosowanych w nich różnych sensorach.

Zagłosuj

Korzystasz z oprogramowania antywirusowego na swoim urządzeniu mobilnym?

RadioZet.pl/engadget/AM

Oceń