Czy Twoje dziecko jest bezpieczne w internecie?

02.06.2017 09:50

Oglądanie filmów w serwisie YouTube i granie w gry – to najczęstsze sposoby na korzystanie z internetu przez dzieci. Kontakt z erotyką lub pornografią miało 30% latorośli, 9% było zaczepianych przez nieznajomych.

Czy Twoje dziecko jest bezpieczne w internecie? fot. Nevit Dilmen, CC BY-SA 3.0

Dostęp do internetu stał się powszechny – z sieci korzystają niemal wszystkie gospodarstwa domowe, a taryfy przygotowane przez operatorów pozwalają na tanie łączenie się z internetem wprost z telefonu.

Treści publikowane w internecie potrafią jednak zszokować – bez większego trudu można natknąć się na sceny brutalnej przemocy lub związane z seksualnością. Czy korzystanie z sieci przez dzieci jest więc bezpieczne?

O korzystanie z internetu przez dzieci zostało zapytanych ponad 300 rodziców. 20% z nich przyznało, że nie wie, co robi w sieci ich dziecko, mając nadzieję, że kilkulatki nie natrafią na niepożądane treści, jeśli nie będą ich aktywnie szukać.

66% rodziców zadeklarowało, że kontroluje przeglądanie internetu przez dzieci. 78% po prostu pyta, jakie strony odwiedza potomek, 59% sprawdza historię przeglądania, zaś 20% korzysta ze specjalnych programów kontroli rodzicielskiej, mogących automatycznie zablokować treści niebezpieczne dla dziecka.

Eksperci radzą, żeby o korzystaniu z internetu często z dziećmi rozmawiać i ustalić zasady – między innymi czas, jaki mogą spędzić każdego dnia w sieci (63% korzysta z sieci dłużej, niż godzinę dziennie) oraz strony, które mogą odwiedzać. Najmłodsze dzieci powinny przeglądać internet tylko w obecności rodziców.

Zagłosuj

Czy kontrolujesz, co Twoje dziecko robi w internecie?

fot. materiały prasowe

Trzeba pamiętać, że dziecko w sieci może natknąć się nie tylko na nieodpowiednie treści, lecz także na oszustów lub nawet reklamy, które nakłonią je do dokonania przez internet zakupu z konta rodziców. Urząd Komunikacji Elektronicznej przygotował dla rodziców poradnik pokazujący, w jaki sposób nauczyć dziecko korzystania ze smartfona.

RadioZET.pl/MT

Oceń