Darmowe bilety na 89. urodziny LOT-u? Uważaj, to przekręt

01.03.2018 10:34
xxx zet

Na telefony Polaków masowo wysyłane są SMS-y z informacją o rzekomym konkursie, w którym polskie linie lotnicze miałyby rozdawać darmowe bilety z okazji 89-lecia działalności firmy. Na przekręcie można stracić spore pieniądze, lepiej więc jest mieć się na baczności i ostrzec o tej sprawie znajomych i rodzinę.

Darmowe bilety na 89. urodziny LOT-u? Uważaj, to przekręt fot. pexels

Jak informuje strona niebezpiecznik.pl, na telefony komórkowe Polaków ponownie rozsyłane są niebezpieczne reklamy. Tym razem informują o rzekomym konkursie organizowanym przez LOT.

Cyberprzestępcy tym razem dość sprytnie podeszli do tematu przekrętu. W treści wiadomości możemy przykładowo znaleźć następującą treść:

"

LOT Polish Airlines rozdaje 2 darmowe bilety z okazji 89. rocznicy. Uzyskaj bezpłatne bilety na http://www.lọt.com/.” "

Adres do polskich linii lotniczych jednak nie jest prawdziwy — w oryginalnej wiadomości zamiast litery „o” możemy znaleźć bardzo podobny znak „ọ”, który zawiera drobną kropkę na spodzie. Na wielu urządzeniach adres ten do złudzenia może przypominać oficjalną stronę LOT-u.

Po przejściu pod ten adres zostaniemy przeniesieni na fałszywą stronę konkursu. Jej twórcy nawet postarali się o stworzenie listy z komentarzami od rzekomych zwycięzców konkursu — wszyscy są zachwyceni.

l1

Strona dodatkowo wymusza na nas działanie pod presją czasu, informując, że w puli nagród zostało już niewiele biletów. Po dojściu do ostatniej strony zgłoszenia strona poprosi nas o spełnienie zaledwie kilku warunków do odebrania biletów. Jednym z nich jest udostępnienie informacji o konkursie swoim znajomym z WhatsApp.

W ten sposób przekażemy naszym znajomym informację o innym „konkursie”, który jest następnym przekrętem. Ten jednak dotyczy już wygrania 1500 złotych do wydania na bilety lotnicze Ryanair.

Jeśli jednak nasz znajomy wypełni znajdujący się tam formularz, to odda w ręce cyberprzestępców swoje dane adresowe i numer telefonu lub nawet dane karty kredytowej!

Lepiej ostrzec o tym przekręcie swoich znajomych i rodzinę, zanim dostaniemy od któregoś z nich informację o „świetnym konkursie, w którym do wygrania są bilety lotnicze”.

RadioZet.pl/niebezpiecznik.pl/AM

Oceń
Tagi