Dla tego robota autoregeneracja to nic trudnego

23.08.2017 12:15

Nie jest to wprawdzie poziom Terminatora T-1000, który potrafił się przekształcać w płynną materię, lecz i tak możliwości tego robota można uznać za imponujące.

Dla tego robota autoregeneracja to nic trudnego fot. Vrije Universiteit Brussel

Dłoń tego robota, która służy do chwytania różnych przedmiotów lub wykonywania innych czynności wymagających dokładnej precyzji - potrafi się samo-regenerować. Zasługą tego jest materiał, który został wykorzystany przy jej tworzeniu - elastyczny polimer.

Dzięki tej wyglądającej jak galaretka materii, jeśli robot odniesie jakieś obrażenia będzie mógł je zniwelować. Wystarczy bowiem umieścić uszkodzoną część w temperaturze około 80 stopni Celsjusza, a materiał się zwiąże - włókna ponownie się złączą nie zostawiając nawet śladu po wcześniejszym uszczerbku. Materiał ten można również wykorzystać do innych części robota, jak sztucznego mięśnia lub "chwytaka" - możliwości są nieograniczone. 

Obecnie trwają pracę, które mają na celu dalszy rozwój materiału wykorzystywanego do produkcji takich części robota. Naukowcy z Free University of Brussels chcą by temperatura naprawy była niższa - obecnie trzeba bowiem nadzorować proces regeneracji robota w specjalnym piecu.

RadioZet.pl/AM

Oceń