Dlaczego za pierwszym razem źle wkładasz wtyczkę USB?

04.12.2017 10:29

Ten problem z podłączaniem urządzeń USB zna każdy - przy próbie włożenia wtyczki na portu okazuje się zazwyczaj, że trzeba przekręcić kabel. Jak się okazuje, wiedziano o tym projektując złącze - jest powód, dla którego postanowiono tego nie naprawiać.

Dlaczego za pierwszym razem źle wkładasz wtyczkę USB? fot. Red, CC BY-SA 3.0

Wprowadzenie USB było prawdziwą rewolucją - dzięki jednemu gniazdku można było podłączać do komputera niemal wszystkie rodzaje urządzeń peryferyjnych. Wcześniej większość z nich posiadała własne porty.

Universal Serial Bus ma jednak wadę, rozwiązaną dopiero dzięki wprowadzeniu wtyczki standardu C - przy próbie podłączenia urządzenia często okazuje się, że jest ona zorientowana odwrotnie. USB typu C można wtykać jak się chce - zawsze będzie pasować.

Okazało się, że wada pierwotnego USB została zaakceptowana świadomie i celowo. Już na etapie projektowania wiadomo było, że użytkownicy mogą irytować się koniecznością przekręcania wtyczki. Rozważono plusy i minusy uczynienia USB dwustronnie uniwersalnym i stwierdzono, że dla dobra standardu trzeba postawić na mniej doskonałe rozwiązanie.

Zdecydowano się na to z powodu kosztów - wprowadzany na rynekj standard nie mógł być drogi, jeśli miał być przyjęty przez producentów sprzętu i użytkowników. Wtyczka, która pasowałaby do gniazda zawsze musiałaby zawierać dwa razy więcej kabli (tak jest we wtyczkach USB-C) i mogła okazać się zbyt kosztowna.

Twórcy postanowili więc zaprezentować tańszą wersję standardu, oferującą niższy niż możliwy do uzyskania transfer danych i rozwijać USB wraz z upływem czasu.

Zagłosuj

Za którym razem najczęściej pasuje wtyczka USB?

RadioZET.pl/MT

Oceń