Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Aga Kołodziejska
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Marcin Łukasik
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Dlaczego za pierwszym razem źle wkładasz wtyczkę USB?

04.12.2017 10:29

Ten problem z podłączaniem urządzeń USB zna każdy - przy próbie włożenia wtyczki na portu okazuje się zazwyczaj, że trzeba przekręcić kabel. Jak się okazuje, wiedziano o tym projektując złącze - jest powód, dla którego postanowiono tego nie naprawiać.

Dlaczego za pierwszym razem źle wkładasz wtyczkę USB? fot. Red, CC BY-SA 3.0

Wprowadzenie USB było prawdziwą rewolucją - dzięki jednemu gniazdku można było podłączać do komputera niemal wszystkie rodzaje urządzeń peryferyjnych. Wcześniej większość z nich posiadała własne porty.

Universal Serial Bus ma jednak wadę, rozwiązaną dopiero dzięki wprowadzeniu wtyczki standardu C - przy próbie podłączenia urządzenia często okazuje się, że jest ona zorientowana odwrotnie. USB typu C można wtykać jak się chce - zawsze będzie pasować.

Okazało się, że wada pierwotnego USB została zaakceptowana świadomie i celowo. Już na etapie projektowania wiadomo było, że użytkownicy mogą irytować się koniecznością przekręcania wtyczki. Rozważono plusy i minusy uczynienia USB dwustronnie uniwersalnym i stwierdzono, że dla dobra standardu trzeba postawić na mniej doskonałe rozwiązanie.

Zdecydowano się na to z powodu kosztów - wprowadzany na rynekj standard nie mógł być drogi, jeśli miał być przyjęty przez producentów sprzętu i użytkowników. Wtyczka, która pasowałaby do gniazda zawsze musiałaby zawierać dwa razy więcej kabli (tak jest we wtyczkach USB-C) i mogła okazać się zbyt kosztowna.

Twórcy postanowili więc zaprezentować tańszą wersję standardu, oferującą niższy niż możliwy do uzyskania transfer danych i rozwijać USB wraz z upływem czasu.

Zagłosuj

Za którym razem najczęściej pasuje wtyczka USB?

RadioZET.pl/MT

Oceń