Słuchaj
Damian Michałowski, Michał Korościel
Konrad Piasecki
Damian Michałowski, Michał Korościel
Marcin Sońta , Mateusz Ptaszyński
Marcin Wojciechowski
Hubert Radzikowski , Justyna Dżbik
Hubert Radzikowski
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Do 2020 roku na Księżycu ma powstać baza górnicza

13.07.2017 13:47

Już w 2020 roku z Księżyca na Ziemię mogą zacząć trafiać wydobyte tam surowce. Ambitne plany podboju Srebrnego Globu przedstawił Moon Express.

Do 2020 roku na Księżycu ma powstać baza górnicza fot. materiały prasowe

Przedsiębiorstwo zamierza wysłać na naszego naturalnego satelitę całą flotę robotów górniczych i założyć na Księżycu stały ośrodek.

Pierwszym krokiem do realizacji tego planu jest wysłanie – jeszcze przed końcem 2017 roku – sondy MX-1E. Będzie miała ona za zadanie bezpiecznie wylądować na powierzchni Księżyca oraz przetestować sposób poruszania się.

Moon Express ma nadzieję zdobyć w ten sposób nagrodę Google Lunar X Prize, wynoszącą 20 mln dolarów – otrzyma ją prywatne przedsiębiorstwo, które jako pierwsze umieści swój lądownik na Srebrnym Globie i przemieści go na powierzchni o przynajmniej 500 metrów. 

W drugiej fazie na Księżyc zostaną wysłane roboty MX-2 – ich zadaniem będzie stworzenie stałej bazy badawczej na księżycowym biegunie południowym. Zadaniem ośrodka będzie stworzenie mapy dostępnych surowców, w tym wody, która umożliwi założenie stacji obsadzonej przez ludzi.

Zwieńczeniem planu Moon Express jest dostarczenie próbek pobranych z powierzchni Księżyca – tę operację zaplanowano na rok 2020. Będzie w niej wykorzystana sonda MX-9, z którego wystartuje pojazd powrotny.

Przedsiębiorstwo ma nadzieję, że zebrany w ten sposób pył i kamienie okażą się prawdziwą żyła złota – za jedyne wystawione do tej pory na sprzedaż księżycowe próbki, ważące 0,2 grama, zapłacono w 1993 roku 442 500 dolarów.

Zagłosuj

Czy plany Moon Express uda się zrealizować?

RadioZET.pl/MT

Oceń