Dowód osobisty oficjalnie w telefonie. Nie da się go używać

30.10.2017 10:12

Ministerstwo Cyfryzacji udostępniło aplikację Obywatel, dzięki której można wgrać na smartfona swój dowód osobisty. Tym oficjalnym dokumentem nie będzie jednak można się posługiwać.

Dowód osobisty oficjalnie w telefonie. Nie da się go używać fot. materiały prasowe

Program, przygotowany jak na razie w wersji na telefony z Androidem, pozwoli na załadowanie mDokumentów. To stworzony przez Ministerstwo Cyfryzacji system pozwalający na zdalny dostęp do dowodu osobistego na dowolnym telefonie.

W wersji testowanej dotychczas użytkownicy mogą powiadomić urzędników lub stróży prawa, że chcą skorzystać z elektronicznej wersji dowodu osobistego. Na podany wcześniej numer telefonu zostanie przesłany kod, który umożliwi dostęp do odpowiednich wpisów w rządowej bazie danych.

Aplikacja mObywatel działa nieco inaczej – po jej zainstalowaniu i zabezpieczeniu dostępu hasłem użytkownik może wybrać, czy chce poświadczyć swoja tożsamość za pomocą profilu zaufanego bądź też korzystając z pośrednictwa biorących udział w projekcie banków. Po zalogowaniu się do ich systemów transakcyjnych otrzymamy możliwość wyświetlenia na ekranie danych dowodu osobistego.

Z takiego dokumentu nie można jednak korzystać w kontaktach z urzędami i administracją – Ministerstwo Cyfryzacji informuje, że można dzięki niej potwierdzać swoją tożsamość w kontaktach z innymi obywatelami, na przykład podczas wymiany danych po stłuczce. W przyszłości dowód w smartfonie ma być także akceptowany oficjalnie przez państwo.

MC przygotowało prezentację możliwości aplikacji mObywatel – o jej zaletach opowiadała Anna Streżyńska:

Aplikacja korzysta z aktualnych danych tożsamości, które znajdują się w rejestrach państwowych.

Zagłosuj

Będziesz używać dowodu w smartfonie?

RadioZET.pl/MT

Oceń