Dysk twardy w komputerze można zniszczyć przy pomocy dźwięku!

29.12.2017 10:47

Zagrożenia dla naszych danych mogą nie być spowodowane jedynie złośliwym oprogramowaniem.

Dysk twardy w komputerze można zniszczyć przy pomocy dźwięku! fot. pexels

Eksperyment przeprowadzony przez amerykański zespół naukowców z Princeton Univesity i Purdue University przynosi zaskakujące wnioski.

Grupa pod przewodnictwem profesora Mohammadaa Shahrada postanowiła sprawdzić fizyczne bezpieczeństwo danych zapisanych na dyskach twardych. Do testu wykorzystano kilkuletnie sprzęty, jak i najnowocześniejsze dyski wyposażone w wiele technologii zabezpieczających dane - również pod kątem mocnych wstrząsów, które mogłyby spowodować błędy zapisu lub odczytu.

1 fot. Princeton Univesity / Purdue University

W specjalnie przygotowanym laboratorium wystawiono dyski twarde na działanie różnego rodzaju fal dźwiękowych. Te generowane były z różnych głośników, z różnych odległości od dysków i pod różnymi kątami. Wyniki badań dały jednoznaczny rezultat - dźwiękiem można z powodzeniem zniszczyć dane na dysku twardym. Należy jednak użyć do tego odpowiedniej częstotliwości.

Im bliżej głośnik znajdzie się dysku twardego, tym większa skuteczność zniszczenia go. Natomiast dłuższe nadawanie odpowiedniego sygnału powoduje większe zniszczenia, co w końcu może doprowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń na talerzach dysku.

2 fot. Princeton Univesity / Purdue University

Testy przeprowadzono również na pracujących komputerach - po zaledwie 5 sekundach nadawania dźwięków o odpowiedniej częstotliwości z głośnika umieszczonego w odległości 25 centymetrów od maszyny, naukowcom udało się przerwać proces kopiowania plików z powodu błędów zapisu. Po 5 minutach nadawania sygnału system Windows 10 wyświetlił niebieski ekran śmierci na skutek poważnych błędów w odczycie danych systemowych.

Raczej nie powinniśmy spodziewać się, że ktoś postanowi zaatakować nasz sprzęt tego typu fizycznym atakiem, ale warto wiedzieć, że istnieje taka możliwość i może być wykorzystana np. przez wyspecjalizowany zespół do ataku na serwerownie czy inne ważne zbiory danych. Klasyczne dyski talerzowe (HDD) cierpią na wiele niedoskonałości, które eliminują nowoczesne dyski SSD (jednak są od nich znacznie droższe) - w tym szybkość odczytu i zapisu danych czy czas dostępu do pliku, który wynosi ułamek tego, co w przypadku klasycznych dysków twardych.

Zagłosuj

Korzystasz z dysku HDD w swoim komputerze?

RadioZet.pl/AM

Oceń